Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Niedośpian

Hypoestes phyllostachya
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: płożący
Wysokość: do 20 cm
Barwa liści/igieł: jasnoróżowa, zielono-biała, ciemnoróżowa
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, czerwona, biała, fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - IX
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Niedośpian należy do rodziny akantowatych (Acanthaceae). Pochodzi z wilgotnych i upalnych lasów Madagaskaru. Do Europy została sprowadzony w 1874 roku. W Polsce uprawiana jest jako roślina doniczkowa jednoroczna, zielna.

Niedośpian - opis rośliny

Niedośpian nie należy do wysokich roślin, w doniczce dorasta do 20 cm wysokości. Ma podłużne, owłosione liście w kolorze jasnoróżowym, ciemnoróżowym, zielonym lub białym, pokryte plamami. Roślina z czasem tworzy lekko się płoży. W porównaniu do liści, kwiaty nie pełnią funkcji dekoracyjnych: są małe, jasnofioletowe, wyrastają z kątów liściowych, pojawiają się latem lub wczesną jesienią. Jeżeli będziemy uprawiać roślinę w niesprzyjających warunkach, będzie kwitła niezwykle rzadko.

Zobacz zdjęcia roślin doniczkowych o ozdobnych liściach

Niedośpian - ciekawe odmiany

  • Niedośpian 'Pink Dot' posiada różowe punkty na liściach.
  • Niedośpian 'Pink Splash' ma liście w kolorze różowym.

Niedośpian - warunki uprawy

Uprawa niedośpianu nie jest łatwa. Roślina preferuje stanowiska jasne, dobrze naświetlone. Jednak długotrwały dostęp do bezpośredniego słońca może prowadzić do oparzeń liści, które są delikatne.

Niedośpian wymaga gliniastego, stale wilgotnego podłoża. Na dnie doniczki konieczny jest drenaż. Temperatura uprawy powinna wynosić w granicach 19-22 st. C. Należy też utrzymywać wysoką wilgotność powietrza. Wystawa wschodnia lub północna będzie idealna. Jest to roślina mało wytrzymała na dym papierosowy, suche powietrze i przeciągi. Nieodpowiednie warunki powodują więdnięcie rośliny i często prowadzą do jej śmierci.

Niedośpian - pielęgnacja

Ze względu na to, że niedośpian wymaga wysokiej wilgotności powietrza, najlepiej czuje się w warunkach szklarniowych. Jeżeli nie możemy zapewnić mu takiego miejsca, warto go zraszać co 2-3 dni lub ustawić doniczkę na podstawce wypełnionej kamykami zalanymi wodą, co zwiększa wilgotność.

>>Przeczytaj też: Kwiaty doniczkowe a wilgotność powietrza. Jak zwiększyć wilgotność powietrza

Samo podlewanie powinno odbywać się co drugi dzień. Zasilanie nawozem dobrze wykonać wiosną i latem, najlepiej nawozem o niskim stężeniu azotu, jednak dawki powinny być rozcieńczone przynajmniej o połowę niż zalecane przez producenta. Niedośpian nie wymaga przesadzania, gdyż jest to roślina krótkowieczna.

Rozmnaża się go przez nasiona (jednak są one trudno dostępne) oraz przez sadzonki wierzchołkowe pobierane wiosną i latem.

Niedośpian - zastosowanie

Niedośpian najczęściej wykorzystywany jest jako roślina doniczkowa do ozdoby wnętrz. W okresie letnim można ją wystawiać na balkon lub taras, gdzie tworzy ciekawy kolorystyczny efekt.
Roślinę można również sadzić w ogrodzie jako uzupełnienie rabat. Najlepiej prezentuje się samotnie w pojemnikach lub pośród innych niedośpianów. Najbezpieczniejsza będzie uprawa w doniczce, wtedy zimą trzymamy go w pomieszczeniu, a latem na zewnątrz.

Poznaj inne rośliny doniczkowe o dekoracyjnych liściach:

 

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.