Rośliny do miejsc wilgotnych i zacienionych

2019-03-22 9:21

W wielu ogrodach znajdą się zacienione zakątki, w których dodatkowo jest wilgotno. Podpowiadamy, jakie rośliny nadają się do posadzenia w miejscach wilgotnych i jednocześnie zacienionych. Rośliny nadające się do miejsc zacienionych i wilgotnych.

W każdym ogrodzie znajdują się miejsca, w których ciężko jest uprawiać rośliny. Jednym z trudniejszych wyzwań dla ogrodnika są stanowiska wilgotne i zacienione, na których wiele roślin sobie nie radzi, gdyż ich korzenie gniją, pędy się wyciągają, liście karleją, a kwiaty się nie rozwijają. Jest jednak grupa roślin, która znakomicie znosi podobne warunki, a nawet ich oczekuje.

Rośliny nadające się do miejsc zacienionych i wilgotnych: paprocie

Do grupy roślin nadających się do miejsc zacienionych i wilgotnych należą paprocie, które w naturze zasiedlają zacienione i wilgotne lasy, dlatego tylko w takich miejscach czują się naprawdę dobrze. W ogrodzie możemy uprawiać wiele gatunków paproci, z których najbardziej cenione są:

  • nerecznica samcza,
  • pióropusznik strusi,
  • długosz królewski,
  • języcznik zwyczajny,
  • zanokcica skalna,
  • adiantum stopowate,
  • wietlica samicza,
  • wietlica japońska,
  • podrzeń żebrowiec.

Uprawiając paprocie w ogrodzie musimy jednak pamiętać, że wszystkie wymagają gleb żyznych i próchniczych. Większość oczekuje też podłoży o odczynie kwaśnym lub lekko kwaśnym, chociaż zdarzają się także wyjątki, jak np. języcznik zwyczajny, wymagający gleb zasadowych.

Rośliny nadające się do miejsc zacienionych i wilgotnych:

Poza paprociami miejsca wilgotne i ocienione mogą też z powodzeniem zasiedlać inne gatunki roślin, jak np.:

>>Przeczytaj też: Cieniste zakątki w ogrodzie: jak zagospodarować zacienione miejsce w ogrodzie

Stanowiska wilgotne i zacienione są również odpowiednie dla: funkii, brunnery wielkolistnej, żurawki, fiołka wonnego, tawułki Arendsa, konwalii majowej, turzycy cienistej, epicedium (rośliny okrywowe), bluszczu,hortensji ogrodowej, tojeści rozesłanej, runianki japońskiej, lepiężnika, kokoryczki wielkokwiatowej, kokornaka wielkolistnego, rodgersji kasztanowcolistnej, trójsklepki owłosionej.

Zacieniony ogród

Wybierając rośliny na stanowiska ocienione i wilgotne, musimy jednak pamiętać, że różne gatunki mogą mieć różne wymagania w stosunku do podłoża. Niektóre z roślin preferują gleby żyzne i próchnicze, które charakteryzują się kwaśnym lub lekko kwaśnym odczynem pH  - do nich należy większość paproci, skimmia, hortensja. Inne gatunki oczekują natomiast podłoży wapiennych lub zasadowych (języcznik zwyczajny, kokoryczka wielkokwiatowa, obrazki), a jeszcze inne wolą miejsca niezbyt żyzne (kokornak).

Niektóre z roślin są natomiast dość tolerancyjne na rodzaj podłoża i poradzą sobie na większości typowych gleb ogrodowych (np. funkia, tawułka Arendsa, tojeść).

Stanowiska wilgotne i zacienione są również odpowiednie dla: funkii, brunnery wielkolistnej, żurawki, fiołka wonnego, tawułki Arendsa, konwalii majowej, turzycy cienistej, epicedium (rośliny okrywowe), bluszczu, hortensji ogrodowej, tojeści rozesłanej, runianki japońskiej, lepiężnika, kokoryczki wielkokwiatowej, kokornaka wielkolistnego, rodgersji kasztanowcolistnej, trójsklepki owłosionej.

Wybierając rośliny na stanowiska ocienione i wilgotne, musimy jednak pamiętać, że różne gatunki mogą mieć różne wymagania w stosunku do podłoża. Niektóre z roślin preferują gleby żyzne i próchnicze o kwaśnym lub lekko kwaśnym odczynie pH (np. większość paproci, skimmia, hortensja), inne oczekują podłoży wapiennych lub zasadowych (języcznik zwyczajny, kokoryczka wielkokwiatowa, obrazki), a jeszcze inne wolą miejsca niezbyt żyzne (kokornak). Niektóre z roślin są natomiast dość tolerancyjne na rodzaj podłoża i poradzą sobie na większości typowych gleb ogrodowych (np. funkia, tawułka Arendsa, tojeść).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie