Iglaki w ogrodzie. Trzy popularne rośliny iglaste: modrzew, jałowiec, sosna

2016-01-07 11:15

Iglaki (rośliny iglaste) charakteryzują się małymi wymaganiami. Iglaki są chętnie sadzone w ogrodach. Większość gatunków roślin iglastych stanowi ozdobę ogrodu cały rok. Poznaj trzy bardzo popularne ozdobne iglaki do każdego ogrodu: modrzew, sosnę i jałowiec.

Iglaki (rośliny iglaste) mają małe wymagania, zazwyczaj bez problemów rosną w przeciętnej ogrodowej ziemi. Większość z roślin iglastych nich jest mrozoodporna i zimozielona, a więc dekoracyjna przez cały rok. Ich pielęgnacja jest łatwa, nie wymagają  przycinania, z natury mają ładny pokrój. Iglaki tworzą liczne odmiany, które nie osiągają dużych rozmiarów i dość wolno rosną, więc z powodzeniem można je sadzić nawet w małych ogrodach. Ze względu na zielony kolor, stanowią  doskonałe tło dla innych roślin (np. kwitnących). Większośc iglaków zimą jest główną ozdobą ogrodu.

Ogrodowe hity - iglaki ozdobne: modrzew, jałowiec, sosna

  • Modrzew europejski (Larix decidua) - dobrze rośnie na stanowisku słonecznym i w półcieniu, na glebach przepuszczalnych i próchnicznych. Dorasta do 15 m wysokości – po 30 latach. W ogrodach uprawia się także karłowateodmiany szczepione na pniu, np. 'Kórnik' i 'Repens', których korony majątylko około 1 m średnicy, a ich wysokość zależy od wysokości podkładki.
  • Jałowiec pośredni (Juniperus x media) - rozłożysty krzew, może osiągać 3 m wysokości i nawet 7 m szerokości, ale rośnie bardzo powoli – przyrastając rocznie około 20 cm. Młode pędy lekko zwisają; u niektórych mają złociste zabarwienie. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Ma małe wymagania glebowe. Jest chętnie wykorzystywany do nasadzeń w większych założeniach ogrodowych.
  • Sosna kosodrzewina (Pinus mugo) - jest krzewem osiągającym 3 m wysokości. Ma ciemnozielone sztywne igły długości od 3 do 8 cm, które mogą się utrzymywać nawet do 10 lat. Odmiany ogrodowe charakteryzują niewielkie roczne przyrosty (kilka centymetrów), dzięki czemu nadają się na każdą, nawet najmniejszą działkę. Ma wysoką zdolność adaptacyjną, dobrze rośnie na każdym podłożu. Jedyne, co jest wskazane, to słoneczne stanowisko.
Iglaki w ogrodzie - kompozycje z iglaków
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają