Ogórecznik lekarski w ogrodzie - jak uprawiać ogórecznik i jak go wykorzystywać?

2023-07-20 10:18

Ogórecznik lekarski to roślina, która ma multum właściwości prozdrowotnych. Znalazła także zastosowanie w kosmetyce oraz jako roślina ozdobna. Dowiedz się, jak uprawiać ogórecznik w ogrodzie i jak go wykorzystywać. Na co stosuje się ogórecznik?

Spis treści

  1. Jak wygląda ogórecznik lekarski?
  2. Warunki uprawy ogórecznika lekarskiego
  3. Kiedy wysiewać nasiona ogórecznika lekarskiego?
  4. Jak uprawiać ogórecznik lekarski?
  5. Zbiór ogórecznika lekarskiego
  6. Ogórecznik lekarski - właściwości lecznicze
  7. Na co stosować ogórecznik?
  8. Wykorzystanie ogórecznika w kuchni

Ogórecznik lekarski (Borago officinalis) to roślina należąca do rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae), pochodząca z krajów śródziemnomorskich. W naszym kraju jest uprawiany jako roślina przyprawowa, lecznicza i ozdobna., choć zdarza się, że występuje w formie zdziczałej, jako chwast.

Jak wygląda ogórecznik lekarski?

Ogórecznik lekarski dorasta do 60 cm wysokości. Cała roślina jest szorstko owłosiona i przyjemnie pachnie wydzielając odświeżający zapach ogórków. Łodyga ogórecznika jest wzniesiona i rozgałęziona. Liście mają falistą i pomarszczoną blaszkę, dolne są duże i eliptyczne, natomiast górne - małe, podługowatego kształtu, obejmują łodygę na wpół.

Ozdobą ogórecznika są kwiaty - duże (średnica do 3 cm), niebiesko-białe, zwisające, wyrastające na szczycie łodygi w formie luźnej, ulistnionej skrętki. Ogórecznik lekarski kwitnie od czerwca do lipca. Jest rośliną miododajną (jeden kwiat ogórecznika zawiera aż do 12 mg nektaru!) i owadopylną. Owocem ogórecznika jest rozłupnia zawierająca cztery ciemnobrązowe nasiona (rozłupki).

Warunki uprawy ogórecznika lekarskiego

Jeśli zapewnimy ogórecznikowi odpowiednie podłoże i stanowisko, jego uprawa nie powinna nastręczać nam zbyt wielu trudności.

  • Podłoże dla ogórecznika lekarskiego powinno być żyzne, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne, bogate w składniki pokarmowe.
  • Stanowisko dla ogórecznika lekarskiego najlepiej gdy jest słoneczne, choć roślina poradzi sobie także w półcieniu.

Zobacz ogórecznik lekarski w galerii zdjęć.

Kiedy wysiewać nasiona ogórecznika lekarskiego?

Nasiona ogórecznika lekarskiego wysiewamy wprost do gruntu, na miejsce stałe. Najlepiej nasiona wysiewać w kwietniu - na zbiór latem (można opóźnić wysiew do czerwca - wtedy zbiór będzie jesienią). Można też wysiewać nasiona jesienią - na zbiór wiosenny (nasiona z powodzeniem przezimują w glebie, a wykiełkują wiosną).

Jak uprawiać ogórecznik lekarski?

Nasiona ogórecznika wysiewa się w rzędach oddalonych od siebie o około 40 cm. Nasiona umieszcza się na głębokości 2 cm. Trzeba mieć na uwadze, że kiełkowanie nasion ogórecznika nie jest równomierne i może trwać nawet do trzech tygodni.

Pamiętajmy, że ogórecznik bardzo łatwo rozsiewa się sam - jeśli chcemy kontrolować rozmnażanie się ogórecznika przez nasiona, trzeba odrywać dojrzałe rozłupnie, by nasiona nie spadły na ziemię. To ważne szczególnie wtedy, gdy w ogródku ziołowym przeznaczymy na ogórecznika określoną przestrzeń.

Ogórecznik lekarski nie wymaga specjalnej pielęgnacji podczas uprawy. To niewymagająca roślina. O ile wysialiśmy go w podłożu zasobnym w składniki pokarmowe, nie potrzebuje nawożenia w okresie wegetacji (w odróżnieniu od niektórych innych ziół, które potrzebują zasilania).

Jedyna rzecz, o której trzeba pamiętać, to zadbanie o to, by gleba w której rośnie ogórecznik, zawsze była umiarkowanie wilgotna. Dlatego trzeba sprawdzać wilgotność gleby i w miarę potrzeby (szczególnie podczas suszy) podlać rośliny.

Zbiór ogórecznika lekarskiego

  • Do zbiorów ziela ogórecznika lekarskiego przystępujemy, gdy roślina rozpoczyna kwitnienie. Ścina się całą część nadziemną i suszy w zacienionym miejscu, luźno rozłożone. Można też suszyć w suszarkach w temperaturze 40 st. C.
  • Świeże liście ogórecznika można zrywać przez cały okres wegetacji, w miarę naszych potrzeb. do celów kulinarnych zbieramy młode, jeszcze nie owłosione liście.
Ogórecznik lekarski
Autor: GettyImages Ogórecznik lekarski
warto wiedzieć

Ogórecznik lekarski - właściwości lecznicze

Ogórecznik lekarski to roślina, która w Polsce jest uprawiana nie tylko w celach leczniczych. Ogórecznik, dzięki swoim właściwościom pielęgnacyjnym, znalazł zastosowanie także w kosmetyce.

  • Ziele ogórecznika lekarskiego, które jest surowcem leczniczym, zawiera flawonoidy, śluzy, garbniki, żywice, kwasy organiczne i sole mineralne. Jednak najcenniejszą substancją tej rośliny jest boragoglandyna – olej o wysokiej zawartości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, który pozyskiwany jest z nasion rośliny. Dzięki nim ogórecznik lekarski ma pozytywny wpływ na układ krążenia (m.in. obniża poziom tzw. złego cholesterolu LDL, a tym samym zmniejsza ryzyko miażdżycy) i układ odpornościowy (wzmacnia organizm i chroni przed rozwojem chorób). Pomoże także w stanach zapalnych jamy ustnej, trudnościach w odkrztuszaniu, chrypce i suchym kaszlu. Może okazać się  niezastąpiony w łagodzeniu dolegliwości miesiączkowych i tych okresu przekwitania.

Na co stosować ogórecznik?

Współczesna fitoterapia poleca stosowanie ogórecznika w postaci olejku w przewlekłych chorobach skórnych (egzemy, trądzik, łuszczyca), a także w  przypadku oparzeń, otarć naskórka, wyprysków, czyraków i świądu skóry. Pomoże także przy wypadaniu włosów i łamliwości paznokci.Należy pamiętać, że długotrwałe i regularnie stosowanie dużych dawek przetworów z ogórecznika może wywołać obniżenie ciśnienia tętniczego oraz działać przeczyszczająco. Nie zaleca się stosować ogórecznika z lekami wydłużającymi czas krwawienia, a także z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi.

Tekst: Monika Majewska

Wykorzystanie ogórecznika w kuchni

Ze względu na swój charakterystyczny zapach i smak, przypominający ogórki, ogórecznik wykorzystuje się w kuchni do aromatyzowania octów, korniszonów, pikli warzywnych, marynat, nalewek, win i wielu innych.

Drobno posiekane młode liście ogórecznika używane są jako przyprawa do sałatek, sosów, zup. Używa się ich również do przyprawiania mięsa (szczególnie baraniny) oraz twarogu.

Kwiaty ogórecznika można kandyzować i suszyć. Mogą być dodatkiem do sałatek, ciast czy deserów.

Przeczytaj też:

Ogórecznik lekarski
Autor: GettyImages Kwiaty ogórecznika lekarskiego możemy wykorzystywać w kuchni, np. do sałatek

Zioła z przydomowego ogrodu? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się to zioło?
tymianek pospolity
Zioła w domu i na balkonie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.