Myszopłoch kolczasty (ruszczyk) - właściwości lecznicze i zastosowanie

2016-02-18 13:17

Myszopłoch kolczasty (ruszczyk kolczasty) to nie tylko piękny krzew o przyciągających spojrzenie żywoczerwonych owocach. Myszopłoch kolczasty od tysiącleci jest wykorzystywany w ziołolecznictwie jako środek wspomagający leczenie wielu chorób. Poznaj właściwości lecznicze myszopłochu kolczastego (ruszczyka).

Myszopłoch kolczasty, znany też jako ruszczyk kolczasty (łac. Ruscus aculeatus) to niski, kolczasty krzew, który pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Obecnie ruszczyk kolczasty rośnie w wielu krajach Europy, w Iranie, w północnej Afryce i części Stanów Zjednoczonych.
Krzew ma sztywne, wyprostowane, wzniesione, rozgałęzione pędy. Jego liście właściwe są małe, mają postać zielonych łusek. Ale funkcję liści pełnią wyrastające z pachwin liści właściwych liściokształtne pędy (gałęziaki), które mają ciemnozielony kolor, są skórzaste i kolczasto zakończone. Owocem ruszczyka jest kulista, czerwona jagoda, która dojrzewa we wrześniu. Owoce pozostają na roślinie przez całą zimę.

Myszopłoch kolczasty – pozyskiwanie i suszenie surowca

Surowcem zielarskim myszopłochu kolczastego są podziemne części - kłącza (łac. Rusci rhizoma), które zawierają m.in. saponiny sterydowe, flawonoidy, fitosterole, nienasycone kwasy tłuszczowe, kumaryny, olejek eteryczny, związki mineralne i żywice. Kłącza zbiera się późną jesienią.

>>Przeczytaj też: Zioła w ogrodzie. Jak założyć i pielęgnować ogródek ziołowy przy domu

Myszopłoch kolczasty (ruszczyk)- właściwości lecznicze i zastosowanie

Myszopłoch kolczasty największy wpływ wywiera na układ krążenia, ponieważ:

  • podnosi ciśnienie żylne krwi,
  • zwiększa napięcie ścian naczyń krwionośnych,
  • uszczelnia ściany naczyń krwionośnych,
  • wzmaga przepływ krwi w żyłach.

Wyciągi z kłączy ruszczyka są stosowane w medycynie w leczeniu hemoroidów i stanach zapalnych naczyń krwionośnych. Ruszczyk znalazł zastosowanie także w przypadku miażdżycy. Należy jednak pamiętać, że przeciwwskazaniem do jego stosowania są nadciśnienie tętnicze oraz przerost prostaty.
W ziołolecznictwie ruszczyk jest wykorzystywany także jako łagodny środek moczopędny. Ruszczyk znalazł zastosowanie także leczeniu stanów zapalnych skóry. Powstające na jego bazie kremy i maści zapobiegają zaczerwienieniom i podrażnieniom, chłodzą i działają przeciwzapalnie.

ruszczyk
Autor: www.thinkstockphotos.com Surowcem leczniczym myszopłochu są podziemne części - kłącza
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.