Jak pnącza czepiają się podpór. Organy roślin pomocne przy wspinaczce

2012-06-28 12:08

W zależności od gatunku pnącza mają różne sposoby na pomaganie sobie we wspinaczce. Mogą im do tego służyć wąsy czepne, ogonki liściowe, korzonki czepne lub przylgi.

  • Organy roślin: wąsy czepne, ogonki liściowe, korzonki czepne czy przylgi podtrzymują roślinę, gdy wspina się po podporze, nie wrastają w nią i nie uszkadzają jej.
  • Przylgi i korzenie czepne mają: bluszcz pospolity, hortensja pnąca, milin amerykański, winobluszcz pięciolistkowy i trójklapowy. Oznacza to, że mogą się wspinać po dość gładkich ścianach bez umieszczania na nich dodatkowych podpór – ładnie obrosną więc murowane ogrodzenia.
  • Wąsy, wijące się pędy i ogonki liściowe mają: glicynia, powojniki, wiciokrzewy i winorośle, a także groszek, kobea, wilec. Rośliny te nie mogą się więc wspinać po nagich ścianach. Za to świetnie obrosną każde ażurowe ogrodzenie, bo bardzo „aktywnie” szukają podpory. Wystarczy podmuch wiatru, który skieruje je na siatkę czy trejaż, by ich długie organy czepne zahaczyły się o podporę i spróbowały się owinąć dookoła niej. Ten mechanizm sprawia, że rośliny mogą „przeskoczyć” na inne podpory oddalone od nich nawet o 1,5 m.
Pnącza w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.