Nefrolepis wyniosły - najpopularniejsza paproć doniczkowa uprawiana w domach. Jak dbać o paproć nefrolepis w domu?

2024-02-22 13:04

Nefrolepis wyniosły to najczęściej spotykana w mieszkaniach paproć doniczkowa. Jej zaletą są nie tylko ozdobne liście, atrakcyjny wygląd czy efektywne oczyszczanie powietrza, ale także łatwość w uprawie. Jest jednak kilka warunków, które trzeba spełnić, aby ta roślina doniczkowa rozwijała się prawidłowo.

Spis treści

  1. Jak pielęgnować nefrolepis wyniosły?
  2. Nafrolepis  - podlewanie i nawożenie
  3. Jak rozmnażać nefrolepis?

Nefrolepis wyniosły (łac. Nephrolepis exaltata) - popularny gatunek paproci, w warunkach naturalnych występuje na terenie obu Ameryk oraz na Karaibach. W porównaniu z innymi gatunkami paproci doniczkowych jest rośliną mało wymagającą. W pomieszczeniach osiąga około 50 cm wysokości. Podpowiadamy jak dbać o paproć nefrolepis, by była piękną ozdobą naszych mieszkań.

Jak pielęgnować nefrolepis wyniosły?

Nefrolepis w mieszkaniu najlepiej rośnie na stanowiskach lekko zacienionych o świetle rozproszonym. Młode okazy tych paproci doniczkowych warto ustawiać na parapecie okna północnego – wtedy szybko rozrosną się. Starsze egzemplarze paprotek dobrze wyglądają sadzone w wiszących pojemnikach.

Optymalna temperatura dla paproci w mieszkaniu latem wynosi 16-20 st.C, zimą zaś 10-12 st.C. Te rośliny doniczkowe wymagają wysokiej wilgotności powietrza. Nefrolepis lubi regularne zraszanie. Najlepiej rośnie w specjalistycznym podłożu do paproci. Jeśli używany uniwersalnej ziemi dla roślin doniczkowych, warto dodać  do niej trochę mchu i rozluźniacza – np.: keramzytu.

Nafrolepis  - podlewanie i nawożenie

Nefrolepisy podlewa się często – tak, aby podłoże było stale lekko wilgotne. Nawet krótkotrwałe przesuszenie bryły korzeniowej może doprowadzić do obumarcia paproci. Zwykle latem paprocie doniczkowe podlewa się je 1-3 razy w tygodniu, zimą co 1-2 tygodnie. Nawożenie paproci stosujemy umiarkowane – co 2-4 tygodnie. Dawki nawozów powinny być mocno rozcieńczone.

Jak rozmnażać nefrolepis?

Nefrolepis z reguły źle reaguje na przesadzanie i zabieg wykonuje się, gdy bryła korzeniowa przerasta donicę. Sprawdź: dokładna instrukcja przesadzania paproci nefrolepis.

Paprocie doniczkowe można rozmnożyć przez podział kłączy lub wysiew zarodników. Oba sposoby są jednak dość trudne i często bardziej opłacalny jest zakup młodej, ukorzenionej sadzonki Nefrolepis.

Przeczytaj też: Paprocie domowe - te gatunki paproci doskonale sprawdzą się w uprawie doniczkowej

Zielone rośliny doniczkowe - sprawdź, czy rozpoznasz je wszystkie!

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się ta roślina?
widliczka martensa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają