Gdzie ustawić kwiaty doniczkowe w domu? Znajdź najlepsze miejsce dla roślin doniczkowych

2023-11-14 14:16

Kupując kwiaty doniczkowe do domu często nie zastanawiamy się nad tym, czy mamy odpowiednie miejsce do ich wyeksponowania. Zanim zatem kupimy roślinę doniczkową, warto zastanowić się, czy możemy zapewnić jej odpowiednie stanowisko.

Często kupujemy kwiaty doniczkowe w kwiaciarniach i sklepach pod wpływem impulsu, nie zastanawiając się, czy mamy w domu odpowiednie dla nich miejsce. W momencie zakupu nie myślimy o tym, czy mamy gdzie je ustawić. A to właśnie wybór odpowiedniego miejsca dla zakupionej rośliny jest czynnikiem decydującym o powodzeniu uprawy roślin w domu.

Większość roślin doniczkowych oferowanych na rynku jest zaopatrzona w etykietki z informacją o optymalnych warunkach wzrostu, między innymi o temperaturze uprawy, wilgotności powietrza i nasłonecznieniu. Zanim więc kupimy roślinę, zastanówmy się, czy w naszym domu znajdzie się miejsce odpowiadające tym wymaganiom, aby roślinie zapewnić właściwe warunki wzrostu.

Spis treści

  1. Gdzie ustawić rośliny doniczkowe w domu? Ważne jest świało
  2. Kwiaty doniczkowe w łazience
  3. Kwiaty doniczkowe w kuchni
  4. Kwiaty doniczkowe na parapecie okiennym
  5. Przykładowe rośliny polecane do konkretnych pomieszczeń w domu

Gdzie ustawić rośliny doniczkowe w domu? Ważne jest świało

Rośliny doniczkowe stawiamy zazwyczaj w takich miejscach, gdzie są dobrze widoczne: w salonie albo w przedpokoju, gdzie nie zawsze panują odpowiednie warunki do rozwoju roślin. Przykładowo: salon to najcieplejsze i najbardziej suche miejsce w domu i nie jest odpowiednią lokalizacją dla roślin wymagających stanowisk chłodnych o dużej wilgotności. Rzadko stawiamy kwiaty doniczkowe na parapecie okna kuchennego, a okazuje się, że jest to znakomite miejsce dla wielu roślin lubiących chłód i wysoką wilgotność powietrza. Wybierając miejsce w domu dla rośliny doniczkowej musimy uwzględnić oświetlenie pomieszczenia.

Rośliny doniczkowe wymagają światła dziennego (lub sztucznego) o odpowiednio wysokiej intensywności. Jednak większość roślin nie znosi bezpośredniego światła słonecznego w godzinach południowych w p[orze letniej, ponieważ może ono spowodować oparzenia liści.

Pamiętajmy, że roślina kwitnąca potrzebuje więcej światła niż roślina ozdobna z liści. Rośliny o pstrych bądź jaskrawo wybarwionych liściach najlepiej rosną w miejscach  dobrze oświetlonych.

Miejmy na uwadze także to, że intensywność nasłonecznienia zmienia się w ciągu roku. Na przykład roślina ustawiona z dala od okna w pokoju o wystawie północnej, dobrze rośnie latem, kiedy dni są długie i słońce operuje silniej, natomiast zimą, gdy dni są krótsze, może w tym miejscu dla niej być zbyt ciemno i należy przenieść ją bliżej okna.

Wybierając miejsce dla rośliny pokojowej weźmy pod uwagę kolor ścian – jasne ściany odbijają światło, przez co pokój zdaje się być jaśniejszy, a ciemne ściany pochłaniają światło.

Kwiaty doniczkowe w łazience

Obecność roślin doniczkowych w łazience nadaje temu pomieszczeniu atrakcyjności oraz sprawia, że wydaje się ono mniej sterylne a bardziej przytulne. Warunki panujące w łazience – duża wilgotność powietrza i wysoka temperatura – sprzyjają uprawie wielu gatunków kwiatów doniczkowych. Musimy pamiętać jednak o tym, że do życia rośliny potrzebują światła – bez jego dostępu wcześniej czy później zginą. Dlatego łazienka, którą chcemy ozdobić roślinami doniczkowymi, powinna mieć okno. Najlepsze dla kwiatów doniczkowych są obszerne i widne łazienki z dużymi oknami. Nie rezygnujmy jednak z uprawy roślin doniczkowych, jeśli nasza łazienka jest mała, a okno jest niewielkie.

Kwiaty doniczkowe w kuchni

Wybierając rośliny do kuchni musimy mieć na uwadze ich pokrój - rośliny nie powinny nam przeszkadzać w kuchennych czynnościach. Gatunki o zwisających liściach lub pędach czy luźno puszczone pnącza, mogą utrudniać przygotowywanie potraw i dostęp do kuchennych szafek, dlatego najlepiej wybrać rośliny niewielkie, o pokroju kompaktowym lub rośliny o pokroju wzniesionym. Jeśli chcemy w kuchni ustawić pnącza, to należy zapewnić im odpowiednie podpory (np. w postaci kratek), ograniczając przestrzeń, którą zajmują ich pędy.

Kwiaty doniczkowe na parapecie okiennym

Ustawiając kwiaty doniczkowe na parapecie okiennym trzeba uwzględnić to, że podczas wietrzenia – zwłaszcza zimą – chłodne powietrze może zagrażać roślinom, natomiast latem trzeba uważać, aby silnie operujące w dzień promienie słoneczne nie spowodowały poparzeń liści.

Przeczytaj też:

Przykładowe rośliny polecane do konkretnych pomieszczeń w domu

  • Chłodny, ale widny przedpokój: złocień krzewiasty, dzwonek równolistny, cyklamen perski, fatsjobluszcz, bluszcz pospolity, jaśmin wielokwiatowy, narcyz.
  • Pokój ciepły i jasny: kalamondin, gerbera, palma kokosowa, kencja, dizygoteka wytworna.
  • Nasłoneczniony parapet: oleander, pelargonie, ołownik, kaktus pustynny.
  • Przedpokój słabo oświetlony: fatsjobluszcz, maranta, monstera dziurawa, starzec bluszczolistny.
  • Ciepła, jasna łazienka: kaladium dwubrawne, cibora zmienna, hoja (woskownica), hibiscus (róża chińska).
  • Wilgotna łazienka: dracena, peperomia, widliczka martensa, paprocie.
  • Sypialnia dobrze oświetlona: złocień krzewiasty, azalia doniczkowa, begonia, stephanotis bukietowy, skrętnik.

Przeczytaj też:

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
Jak mądrze kupować rośliny doniczkowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.