Gąsienice na kapuście: szkodniki kapusty. Jak zwalczać gąsienice na kapuście?

2021-07-28 13:23

Kapustę głowiastą często atakują szkodniki: gąsienice, które zjadają liście rośliny. Jakie gąsienice atakują kapustę? Radzimy jak zwalczać gąsienice na kapuście.

Gąsienice na kapuście
Autor: GettyImages Rośliny kapustne bardzo często są atakowane przez żarłoczne gąsienice

Kapusta głowiasta, włoska, pekińska oraz inne rośliny kapustne (brukselka, kalafiory, brokuły) bardzo często są atakowane przez żarłoczne gąsienice. Zobacz jakie są szkodniki kapusty i jak je zwalczać.

Lista gatunków szkodników kapustnych jest bardzo długa, jednak najczęściej na kapuście pojawiają się gąsienice następujących motyli:

  • bielinka kapustnika,
  • bielinka rzepnika,
  • piętnówki kapustnicy,
  • tantnisia krzyżowiaczka,
  • a nieco rzadziej gąsienice błonkówek – gnatarza rzepakowiec czy baryłkarza bieliniaka.

Przeczytaj też: Pchełki ziemne - jak szkodzą roślinom. Zwalczanie pchełek ziemnych >>>

Szkodniki kapusty: gąsienice jak szkodzą roślinom

Gąsienice żerujące na kapuście są niezwykle żarłoczne. Szczególnie groźne są dla młodych roślin. Młoda kapusta zaatakowana przez kilka larw więdnie, żółknie i zamiera. Często gąsienice uszkadzają stożek wzrostu kapusty, co prowadzi do jej zdeformowania i powstania tzw. wielogłowatości.

Początkowo gąsienice wygryzają w liściach niewielkie dziurki, z czasem gdy ich liczebność wzrośnie doprowadzają do całkowitego zniszczenia liści kapusty – wyjadają miękką tkankę pomiędzy nerwami.

Ślimaki lubią wygryzać liście roślin w naszych ogrodach

Jak zwalczać gąsienice na kapuście

Jak zwalczać szkodniki kapusty? Warto regularnie sprawdzać grządki z kapustą, aby wcześnie wykryć jaja szkodnika (zwykle żółte, na spodniej stronie liścia). Profilaktycznie w zwalczaniu szkodników kapusty warto niszczyć chwasty z rodziny krzyżowych (np. tasznik pospolity, rzodkiew świrzepa), na których mogą rozwijać się szkodniki.

Zabiegi opryskiwania przeciw szkodnikom żerującym na kapustnych należy wykonywać w okresie wylęgania się i żerowania gąsienic (najlepiej jak najmłodszych). Do zwalczania szkodników kapusty należy zastosować chemiczne insektycydy, np. Bulldock, Dursban, Proteus, Pyrinex lub Dipel – biologiczny środek owadobójczy, zawierający bakterię Bacillus thuringiensis var. Kurstaki. Dawki i terminy stosowania preparatów podane są na opakowaniach oraz na instrukcji-etykiecie stosowania.

Przeczytaj też: Naturalne sposoby walki ze szkodnikami roślin kapustnych w warzywniku >>>

Czy kapusta to głowa pusta?

Pytanie 1 z 10
Wg. legendy główki kapusty powstały:
Kapusta
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.