Szczawiki – rośliny o ozdobnych liściach. Uprawa szczawików w ogrodzie i w doniczce

2015-06-18 13:39

Szczawiki to niewysokie rośliny o oryginalnych liściach. Poznaj najpopularniejsze gatunki i odmiany szczawików nadające się do uprawy w ogrodzie i w doniczkach na balkonie czy tarasie. Uprawa szczawików.

W poszukiwaniu interesujących gatunków roślin ozdobnych, warto zainteresować się niewielkimi, ale bardzo oryginalnymi szczawikami. Rodzaj liczy sobie ponad 800 gatunków, jednak w uprawie spotyka się zaledwie kilka z nich.
Szczawiki to niewysokie rośliny, dorastające do 10–20 cm wysokości. Ich liście przypominają liście koniczyny i są złożone z trzech lub czterech owalnych lub trójkątnych listków osadzonych na szczycie długiego ogonka. Inaczej wyglądają jedynie liście szczawika dziewięciolistnego, których budowa jest bardziej złożona. W zależności od gatunku i odmiany, szczawiki mogą mieć różny kolor liści i inną barwę kwiatów.

Ciekawe gatunki szczawików

Do uprawy najczęściej wybierane są rośliny o dekoracyjnych liściach, wśród których na uwagę zasługuje między innymi szczawik chilijski ‘Iron Cross’ o ciemnoróżowych kwiatach i zielonych liściach z dużą, bordowo-brązową plamą po środku oraz szczawik trójkątny ‘Aga’ o białych kwiatach i czerwono-bordowych liściach z delikatnym, różowym wzorem na blaszce.

  • Szczawiki do uprawy w gruncie w ogrodzie: szczawik chilijski, szczawik dziewięciolistny.
  • Szczawiki do uprawy w pojemnikach: szczawik trójkątny, szczawik czterolistny (nazywany też szczawikiem Deppego).

Uprawa szczawików w ogrodzie i w pojemniku

Szczawiki przeznaczone do uprawy w gruncie, tolerują niską temperaturę i na jednym stanowisku mogą rosnąć wiele lat. Gatunki uprawiane w pojemnikach, po zakończeniu sezonu powinny zostać wykopane, a ich bulwy przechowane w chłodnym (3–5 st. C) i suchym pomieszczeniu, pod cienką warstwą piasku. Szczawiki uprawiane w pojemnikach mają krótszą żywotność od roślin rosnących w gruncie i zwykle po kilku latach całkowicie zamierają.
Mimo swojego niepozornego wyglądu, szczawiki mają dość wysokie wymagania uprawowe. Bezwzględnie oczekują ciepłych i słonecznych stanowisk oraz żyznej, przepuszczalnej, lekko kwaśnej ziemi, pozbawionej związków wapnia. Rośliny nie tolerują też suszy ani zalewania, dlatego podłoże pod ich uprawę powinno być stale lekko wilgotne.

Wykorzystanie szczawików

Szczawiki można wykorzystywać w ogrodzie jako rośliny okrywowe, gdyż dzięki bulwiastym korzeniom, łatwo się rozrastają i szybko tworzą atrakcyjne, gęste kobierce. Znakomicie sprawdzają się też na obrzeżach rabat i w ogródkach skalnych. Gatunki nadające się do uprawy w pojemnikach, można sezonowo wystawiać na zewnątrz, dekorując nimi balkony, tarasy i altany lub dołować na lato w gruncie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają