Starzec popielny, czyli mrozy – zdobi ogrody, balkony i groby do późnej jesieni

2023-10-19 11:41

Starzec popielny (Senecio cineraria) , zwany potocznie mrozami, to roślina, która doskonale znosi przymrozki. Dzięki temu zdobi nasze ogrody, balkony, tarasy, a także... groby do późnej jesieni.

Wśród roślin sezonowych najbardziej cenimy sobie takie, które długo pozostają atrakcyjne, a przy tym są wytrzymałe i mało wymagające. Należy do nich między innymi starzec popielny (łac. Senecio cineraria), zdobiący nasze ogrody, balkony i tarasy od wiosny do późnej jesieni. Roślina nie posiada wprawdzie tak pięknych kwiatów jak aksamitki czy begonie, ale ma za to bardzo ozdobne liście i toleruje różne warunki uprawowe. W przeciwieństwie do delikatniejszych gatunków, potrafi też znieść przymrozki, a nawet przetrwać zimę w gruncie, o ile tylko nie będzie silnych mrozów.

Spis treści

  1. Jak wygląda starzec popielny?
  2. Starzec popielny - wymagania
  3. Starzec popielny - rozmnażanie
  4. Starzec popielny w galerii zdjęć
  5. Starzec popielny - zastosowanie w ogrodzie
  6. Starzec popielny do dekoracji balkonów i grobów

Jak wygląda starzec popielny?

Starzec popielny, znany też jako starzec srebrzysty, to pochodzący z południa Europy niewielki, zimozielony półkrzew, osiągający w naturze 70-80 cm wysokości. Roślina tworzy sztywne, wzniesione, silnie rozgałęzione pędy oraz liczne, duże, mocno powcinane, pierzaste liście w szaro-srebrzystym kolorze. Zarówno liście, jak i pędy pokryte są delikatnym, białoszarym meszkiem, który w dotyku jest miękki i jedwabisty. Filcowaty kutner przypomina trochę zimowy szron, dlatego starce często nazywane są także mrozami. Meszek nie pełni jednak wyłącznie funkcji ozdobnej, gdyż jego podstawowym zadaniem jest ochrona roślin przed chłodem i nadmiernym parowaniem wody z tkanek. 

Przeczytaj też:

W drugim roku uprawy (w lipcu i sierpniu) starzec tworzy drobne, żółte, zebrane w szczytowe baldachogrona kwiaty, które jednak nie są zbyt atrakcyjne. Z tego względu najlepiej jest od razu je usuwać, dzięki czemu roślina będzie mogła skupić się na rozwoju liści, zamiast odżywianiu kwiatów i tworzeniu nasion.

Starzec popielny - wymagania

Starzec popielny jest mało kłopotliwy i niezbyt wymagający, ale jeśli ma być naprawdę piękny, musi mieć zapewnione odpowiednie warunki uprawy. Roślina nie ma wysokich wymagań w stosunku do podłoża i urośnie na każdej typowej glebie ogrodowej, ale nie będzie tolerowała cienia, ani nawet półcienia, dlatego musi być sadzona wyłącznie na stanowiskach słonecznych (przy niedostatku słońca liście tracą urodę i stają się niemal całkiem zielone).

Decydując się na uprawę starca popielnego w ogrodzie musimy też pamiętać, że rośliny bardzo źle znoszą nadmiar wilgoci i częste deszcze, dlatego na ciężkich, zimnych, mokrych glebach i podczas deszczowego lata mogą chorować, gnić, a nawet zamierać. Jeśli jednak mają zapewnione odpowiednie stanowisko i właściwe warunki uprawy, zwykle nie stwarzają problemów, nie chorują i nie padają ofiarą szkodników, a w ciepłym, osłoniętym miejscu i pod lekkim okryciem mogą nawet przetrwać zimę w gruncie (znoszą spadki temperatury do około - 12 st. C).

Starzec popielny - rozmnażanie

Starce rozmnaża się głównie z nasion wysiewanych wiosną  (koniec marca – początek kwietnia) do ciepłego inspektu. Podrośnięte siewki pikuje się do doniczek i skraca wierzchołek pędu, a po przejściu wiosennych przymrozków wysadza na miejsce stałe (sadzonki nie są tak odporne na chłód, jak dorosłe rośliny). Kiedy starce już się zaaklimatyzują na nowym stanowisku, warto ponownie uszczknąć im wierzchołki pędów, dzięki czemu rośliny ładniej się rozkrzewią i staną się gęstsze.

Starce możemy też rozmnażać przez sadzonki pędowe, pobierane z dorosłych roślin na przedwiośniu (najlepiej w lutym lub na początku marca, o ile uda nam się przechować rośliny przez zimę w chłodnym pomieszczeniu lub w gruncie) i ukorzenionych w wilgotnym podłożu. Jeśli jednak nie mamy możliwości samodzielnie rozmnażać roślin, możemy uprawiać je z zakupionych gotowych sadzonek, dostępnych wiosną niemal w każdym centrum ogrodniczym lub na targu.

Starzec popielny w galerii zdjęć

Starzec popielny - zastosowanie w ogrodzie

Starzec popielny zasługuje na naszą uwagę nie tylko ze względu na atrakcyjne liście i niewielkie wymagania uprawowe, ale też z powodu swojej uniwersalności. Znakomicie sprawdza się na obwódki rabat i trawników. Może też być też doskonałym tłem dla roślin sezonowych, gdyż wspaniale podkreślają barwy kolorowych kwiatów (np. aksamitek, begonii stale kwitnących i begonii bulwiastych, żeniszków meksykańskich, heliotropów, petunii, lobelii, pelargonii rabatowych, kolorowych koleusów).

Mrozy mogą być też wykorzystywane do tworzenia wielogatunkowych kompozycji rabatowych, gdyż ich liście świetnie komponują się z roślinami w różnych kolorach. To znakomite rośliny do sadzenia wzdłuż ścieżek lub chodników. Doskonale prezentują się w połączeniu z innymi roślinami śródziemnomorskimi, takimi jak np. lawenda czy szałwia. Dzięki nim można także tworzyć ciekawe dywany i kompozycje kwiatowe, gdyż jasne liście starców znakomicie nadają się do oddzielania od siebie gatunków o różnych barwach kwiatów.

Przeczytaj też:

Starzec popielny do dekoracji balkonów i grobów

Ze względu na niewielkie wymagania i duże walory ozdobne, starce często uprawiane są także na cmentarzach, gdyż dobrze znoszą suszę i nie wymagają ciągłej pielęgnacji oraz częstego podlewania. Rośliny bardzo dobrze wyglądają też w doniczkach i pojemnikach, dlatego przez cały sezon mogą służyć jako znakomita ozdoba balkonów, tarasów i ogrodowych schodów. Pędy starców można także suszyć i zimą wykorzystać do tworzenia pięknych, suchych bukietów.

Przeczytaj też:

Poszukując do uprawy starców, warto jednak wiedzieć, że choć najpopularniejsze są rośliny w postaci czystego gatunku, znanych jest też kilka odmian ozdobnych, różniących się między sobą intensywnością ubarwienia oraz wysokością.

Jak zakładać rabaty bylinowe w ogrodzie?

Jak dobrze znasz jesienne kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Przez wielu uważane są za najpopularniejsze rośliny kwitnące jesienią
Chryzantemy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają