Kroplik ogrodowy – wymagania, uprawa i odmiany kroplika

2017-04-25 13:51
Kroplik
Autor: www.thinkstockphotos.com Kroplik ogrodowy

Kroplik ogrodowy to wdzięczna roślina o charakterystycznych kwiatach. Uprawiając kroplik w ogrodzie należy pamietać, że nie toleruje on suszy. Dowiedz się, jakie są wymagania uprawowe kroplika i jak go pielęgnować. Poznaj ciekawe odmiany kroplika ogrodowego i jego zastosowanie w ogrodzie.

Niewielki kroplik ogrodowy (Mimulus hybridus syn. Mimulus x tigrinus) nazywany też kroplikiem tygrysim lub figlarzem, to urocza, pięknie kwitnąca roślina jednoroczna lub krótkowieczna bylina. Znakomicie prezentuje się na pierwszym planie rabat kwiatowych lub w pobliżu oczek wodnych, ale może być też przeznaczona do tworzenia niskich obwódek ścieżek lub trawników. Doskonale nadaje się także do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Kroplik ogrodowy - opis rośliny

Kroplik ogrodowy dorasta do 20-30 cm wysokości. Ma mięsistą, delikatną łodygę, pokrytą zielonymi, prawie okrągłymi, ząbkowanymi na brzegach liśćmi. Łodyga w zależności od odmiany jest sztywna i wzniesiona lub pokłada się na ziemi (ma zdolność ukorzeniania się). Dwuwargowe, duże kwiaty kroplika pojawiają się na szczytach pędów wczesnym latem (czerwiec-lipiec) i zachwycają intensywnością barw. Poza ciekawym kształtem, ich cechą charakterystyczną jest wzór w postaci drobnych, licznych kropek, widoczny na dolnym płatku korony u większości odmian. Kwiaty kroplików w zależności od odmiany mogą mieć różne kolory, dlatego spotyka się rośliny kwitnące na biało, żółto, pomarańczowo, różowo, czerwono lub bordowo bądź o kwiatach wielobarwnych, pokrytych kontrastowymi, nieregularnymi plamami i cętkami.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze kwitnące rośliny jednoroczne na rabaty

Odmiany kroplika ogrodowego

Mimo bogactwa odmianowego, niełatwo jest znaleźć wybrane odmiany kroplików, gdyż ich nasiona najczęściej oferowane są w postaci wieloodmianowej mieszkanki kolorów (np. Magic Blotch Mixed). Powodem może być systematyka tych uroczych roślin, która nie do końca jest precyzyjna i jednoznaczna. Mimo problemów z klasyfikacją kroplików, roślin o konkretnej barwie kwiatów możemy poszukać u sprawdzonych hodowców lub w renomowanych centrach ogrodniczych, gdzie mamy szansę znaleźć między innymi takie odmiany jak: 'Mistic Orange', 'Mistic Scarlet', 'Mistic Yellow', 'Mistic Wine', 'Highland Red', 'Magic White with Blotch'.

Kwiaty kroplika ogrodowego

Mimo niezaprzeczalnej urody, kwiaty kroplików zdobią roślinę dość krótko (kilka tygodni), po czym więdną i zasychają. Jeśli wcześniej uda im się zawiązać i rozsiać nasiona, rośliny częściowo zamierają, zachowując się jak typowe gatunki jednoroczne. Czasami wydają jednak przedtem rozetki potomne, które w sprzyjających warunkach mogą przetrwać w gruncie do wiosny następnego roku (pod okryciem i w czasie łagodnej zimy).

Rośliny możemy pobudzić do ponownego kwitnienia, ścinając im pędy kilka centymetrów pod przekwitłymi kwiatostanami, dzięki czemu uśpione pąki podejmą wegetację i rośliny ponownie zakwitną pod koniec lata lub na początku jesieni. Drugie kwitnienie nie będzie wprawdzie tak obfite jak za pierwszym razem, jednak kwiaty będą równie duże i kolorowe.

Kroplik
Autor: www.thinkstockphotos.com Kroplik ogrodowy

Kroplik - uprawa i pielęgnacja

Kropliki ogrodowe to urocze i atrakcyjne, ale też dość wymagające rośliny. Aby obficie kwitły i ładnie się rozrastały, oczekują półcienistego stanowiska oraz żyznej, próchniczej, stale lekko wilgotnej ziemi, o zasadowym lub obojętnym odczynie pH. Nie tolerują suszy i przy najmniejszym przesuszeniu podłoża natychmiast więdną i zasychają, dlatego w okresach bezdeszczowych muszą być systematycznie podlewane. Problem w pewnym stopniu może rozwiązać uprawa roślin w pobliżu zbiornika wodnego (np. obok stawu, oczka wodnego, strumienia), ale nawet tam należy pilnować, aby podczas upalnej pogody podłoże wokół roślin nadmiernie się nie przesuszyło.

Kropliki są nie tylko wymagające, ale też delikatne, dlatego mogą padać ofiarą chorób (głównie chorób grzybowych) oraz szkodników. Groźne są dla nich przede wszystkim ślimaki, które uwielbiają liście kroplików i w krótkim czasie mogą całkowicie ogołocić z nich pędy roślin.

Kropliki - wysiew nasion

Kropliki ogrodowe są wielokrotnymi mieszańcami, przystosowanymi do uprawy w ogrodzie, mimo to wydają płodne nasiona, za pomocą których można je rozmnażać. Na dobrym stanowisku często dają nawet samosiew, który może przetrwać w gruncie do następnego roku. Jeśli jednak zależy nam na konkretnych cechach odmianowych kroplików, nie warto pozyskiwać roślin z samodzielnie zebranych nasion, gdyż potomstwo może bardzo różnić się wyglądem od rośliny matecznej. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wysiew nasion zakupionych u sprawdzonego sprzedawcy lub uprawa roślin z gotowej rozsady, co daje większą gwarancję uzyskania roślin o konkretnych cechach odmianowych.

Jeśli dysponujemy ogrzewaną szklarnią lub ciepłym inspektem, nasiona wysiewamy w lutym lub na początku marca do skrzynek (nasiona są bardzo drobne, dlatego przed siewem warto wymieszać je z piaskiem i rozsypać na powierzchni podłoża), następnie siewki pikujemy do małych doniczek, a po 15. maja wysadzamy rośliny do gruntu. W warunkach domowych przygotowanie rozsady dobrej jakości jest jednak dość trudne i kłopotliwe (siewki się wyciągają i deformują lub padają ofiarą chorób grzybowych), dlatego lepszym rozwiązaniem jest uprawa roślin z gotowej rozsady, zakupionej wiosną lub wczesnym latem u producenta bądź w dobrym centrum ogrodniczym. Takie rozwiązanie jest nieco droższe niż uprawa kroplików z nasion, ale daje znacznie większą szansę na uzyskanie zdrowych, dobrze rozkrzewionych roślin o pożądanych cechach odmianowych.

>>Przeczytaj też: Jak samodzielnie przygotować rozsadę kwiatów i warzyw do ogrodu?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają