Funkie: rośliny do cienistego ogrodu

2010-08-24 2:00

Funkie, zwane też hostami, zdobią nasze ogrody swymi pięknymi liśćmi. Pochodzą z Azji, z Dalekiego Wschodu. Do Europy i USA trafiły dopiero w XVIII wieku. Poznaj funkie - byliny o ozdobnych liściach.

Funkie rosną dziko między innymi w środkowo-wschodnich Chinach oraz na Półwyspie Koreańskim i w Japonii. Na tych terenach już kilkaset lat temu doceniono ich walory dekoracyjne i przeniesiono je do ogrodów. Do Europy i USA trafiły dopiero w XVIII wieku.

Funkie - byliny o ozdobnych liściach

Funkie (łac. Hosta) cenimy przede wszystkim za ich piękne liście. Dzięki pracom botaników oraz hodowców możemy obecnie wybierać spośród setek odmian o liściach jedno- lub dwukolorowych, a dostępna paleta barw to różne odcienie zieleni, poczynając od ciemnej, stalowoniebieskiej, aż po jasne seledyny z domieszką bieli lub kremu na krawędziach lub na środku liści. Same liście, tak jak i całe funkie, wykazują duże zróżnicowanie pod względem rozmiaru. Rośliny osiągają od kilkunastu centymetrów do ponad metra wysokości, a liście mogą nawet przekraczać 50 cm długości. Na przykład rozrośnięte egzemplarze odmiany ‘Blue Angel’ potrzebują przestrzeni 180 x 90 cm, natomiast dla niewielkiej funkii mniejszej (Hosta minor) „wystarczy” zaledwie 30 x 30 cm. Liście funkii mogą być wąskie, owalne lub prawie okrągłe, zawsze jednak mają ostre, spiczaste zakończenie. Na niektórych widać jedynie równoległe nitki unerwienia, inne są wyraźnie pofałdowane z licznymi wypukłościami.

Kwiaty funkii

Dekoracyjne są także kwiaty funkii, które pojawiają się na przełomie czerwca i lipca tworząc wysokie, kłosowe kwiatostany. Dzwonkowate kwiaty osiągają średnicę 2–3 cm. W zależności od odmiany, funkie kwitną na biało lub w odcieniach fioletu, niektóre mocno pachną.

Zacieniony ogród

Gdzie sadzić funkie w ogrodzie

Miejsca pod drzewami, wokół krzewów bądź w pobliżu budynków często trudno efektywnie zagospodarować – nie sprawdzają się tam żadne preferujące słoneczne stanowiska rośliny. Wtedy warto sięgnąć po funkie, które znakomicie rosną w półcieniu, a nawet w miejscach zacienionych. Należy jedynie zapewnić im właściwą wilgotność podłoża.Wybierając stanowisko dla funkii należy uwzględnić jej docelową wielkość i zadbać o to, aby miała się gdzie rozrastać. Gleba na rabacie powinna być zasobna w składniki odżywcze, przepuszczalna, o odczynie zbliżonym do obojętnego. Nawozy organiczne i kompost najlepiej corocznie rozkładać w zasięgu korzeni rośliny – dobrze dokarmiona funkia wyda dorodne i trwałe liście.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany