Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Zioła
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Żywokost lekarski

Symphytum officinale
Kategoria: Zioła
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 30 cm - 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa, purpurowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Żywokost lekarski pochodzi z Europy. W Polsce jest bardzo pospolity, można go spotkać na terenie całego kraju. Należy do rodziny ogórecznikowatych (Boraginiaceae). Potocznie nazywany polskim żeń-szeniem.

Żywokost lekarski - opis

Żywokost lekarski jest to bylina o wzniesionym pokroju. Osiąga od 30 do 150 cm wysokości. Łodyga jest kanciasta, zielona, w górnej części intensywnie rozgałęziona. Cała łodyga, jak i liście, pokrywa szorstkie owłosienie. Liście są całobrzegie, umieszczone na pędzie skrętolegle, mają lancetowaty, lekko zaostrzony kształt.
Żywokost kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty są zwisłe, rurkowato-dzwonkowate, w kolorze purpurowym, fioletowym lub białym. Owocem jest rozłupnia rozpadająca się na cztery pomarszczone rozłupki.
Roślina jest silnie miododajna. Dzięki rozbudowanemu systemowi korzeniowemu ma zdolność do akumulowania różnorodnych substancji odżywczych z gleby. Dzięki temu żywokost wykorzystywany jest jako naturalny środek ochronny dla wielu roślin. 

Ciekawe odmiany:

  • 'Aurerum' – odmiana, która posiada żółte liście,
  • 'Purpureum' – odmiana o pełnych kwiatach.

>>Przeczytaj też: Zioła w ogrodzie: poradnik jak uprawiać zioła

Żywokost lekarski - warunki uprawy

Żywokost lekarski nie jest trudny w uprawie. Lubi miejsca słoneczne lub półcieniste o wilgotnym i żyznym podłożu. Gorzej kwitnie w zupełnie przesuszonej glebie. Preferuje towarzystwo zbiorników wodnych (podnosi to wilgotność). Odczyn gleby powinien oscylować w granicy obojętnego. Żywokost lekarski z powodzeniem wytrzymuje nasze warunki pogodowe, jest odporny na mróz.

Żywokost lekarski - pielęgnacja

Roślinie należy zapewnić odpowiednie warunki siedliskowe, to wystarczy do powodzenia w uprawie. Nie wymaga innych specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeżeli będzie ona użytkowana jako roślina zielarska, nie należy jej wzmacniać nawozami mineralnymi. Rozmnaża się przez nasiona. W czasie długotrwałej suszy należy pamiętać o regularnym podlewaniu.

Żywokost lekarski - zastosowanie

Żywokost lekarski znajduje zastosowanie przede wszystkim w ogrodach ziołowych, może być także uzupełnieniem rabaty warzywnej (odstrasza niektóre szkodniki). Idealnie sprawdza się przy oczkach wodnych. Dobrze prezentuje się w grupie.

Żywokost lekarski jest rośliną leczniczą - wykorzystuje się go w leczeniu układu pokarmowego, oddechowego, a także zmian skórnych.

Poznaj inne zioła:

Tekst: Martyna Cieslińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.