Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Zioła
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Trybula ogrodowa = Trybuła ogrodowa

Anthriscus cerefolium
Kategoria: Zioła
Podlewanie: mało
Pokrój:
Wysokość: 50 cm - 70 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Trybula ogrodowa, zwana jest również trybułą ogrodową lub trybułką. To jednoroczna roślina, dorastająca do 50–70 cm wysokości, silnie rozgałęziająca się, posiadająca cienkie korzenie (system korzeniowy jest płytki). Wytwarza cienkie, wyprostowane łodygi. Liście trybuli są delikatne, miękkie, pierzaste, jasnozielone, podobne do liści marchwi, a ich smak przypomina anyż i pietruszkę.
Trybula ogrodowa kwitnie w maju i czerwcu. Kwiaty są drobne, białe, zebrane w baldachowate kwiatostany. Liście i kwiaty są jadalne – są używane jako przyprawa (dodaje się je m.in. do zup, sałatek, duszonych mięs, owoców morza, dań z jajek)
Trybula ogrodowa najlepiej rośnie w półcieniu, roślina nie znosi upałów, ale nie lubi także wysokiej wilgotności powietrza. Roślina znosi nieduży przymrozek. Podłoże do uprawy trybuli powinno być żyzne, lekkie i dobrze spulchnione. Roślina jest tolerancyjna co do pH gleby (toleruje pH w granicach 5,0-8,0).

Nasiona trybuli wysiewa się wprost do gruntu na miejsce stałe (roślina nie znosi przesadzania) w kwietniu, w rzędach oddalonych od siebie o około 20 cm. Nasiona kiełkują szybko, pod warunkiem utrzymania wilgotnej gleby. Po 6-8 tygodniach od wysiewu liście nadają się do zbioru – zbiera się je gdy osiągną około 15 cm (przed rozpoczęciem kwitnienia rośliny). Zrywa się je tuż przed użyciem, ponieważ szybko więdną i nie nadają się do przechowywania i suszenia (podczas suszenia tracą aromat).

Trybula ogrodowa
jest także rośliną leczniczą. Surowcem zielarskim są liście, kwiaty i korzenie. Zawiera olejek lotny, karoten, witaminę C. Zioło przyspiesza trawienie oraz łagodzi wzdęcia, jest stosowane jako środek wykrztuśny i do leczenia egzemy.

Opracowanie: Redakcja serwisu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.