Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Zioła
lista roślin
fot: photos.com

Świetlik łąkowy

Euphrasia rostkoviana
Kategoria: Zioła
Podlewanie: średnio
Pokrój:
Wysokość: 40 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Świetlik łąkowy znany jest także jako świetlik lekarski oraz ptasie oczka i złodziej mleczny. W zależności od klasyfikacji zaliczany jest do rodziny zarazowatych lub trędownikowatych. Świetlik łąkowy rośnie dziko na wilgotnych łąkach i torfowiskach, nie jest uprawiany w ogrodach. Roślina jest półpasożytem, pobierającym substancje odżywcze z korzeni innych roślin.

>>Przeczytaj też: Zioła w ogrodzie: poradnik jak uprawiać zioła

Świetlik łąkowy to roślina jednoroczna, dorastająca do 40 cm wysokości. Pędy pokryte są owalnymi, lekko ząbkowanymi listkami. Od lipca do września na szczycie pędów pojawiają się drobne białe kwiatki. Kontrastują z ciemną zielenią liści wyglądając jak świetliki – stąd nazwy rośliny – świetlik i ptasie oczka.

 

Ziele świetlika - zastosowanie

 

Z uwagi na właściwości fizykochemiczne ziela (łodygi i liści) świetlik łąkowy stosowany jest jako roślina lecznicza. Surowcem zielarskim jest ziele świetlika, które zbiera się w czasie kwitnienia – wtedy zawiera najwięcej olejków eterycznych. Ścina się całe ulistnione pędy świetlika, po czym suszy w zacienionym miejscu w temperaturze do 40 stopni Celsjusza.

Aby przygotować odwar łyżkę suszonego ziela świetlika zalewa się szklanką wrzątku i odstawia pod przykryciem na 30-40 minut. Odwar z ziela świetlika stosuje się tylko zewnętrznie, miejscowo w postaci kompresów na powieki lub do przemywani brzegów powiek w łagodnych stanach podrażnienia spojówek i brzegów powiek.

Poznaj inne zioła:

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.