Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Zioła
lista roślin
fot: photos.com

Przywrotnik pospolity

Alchemilla vulgaris
Kategoria: Zioła
Podlewanie:
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 20 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółtozielona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Przywrotnik pospolity to wieloletnia roślina, rosnąca dziko na łąkach, pastwiskach i polanach. Przywrotnik pospolity znany jest także jako lwia łapa, nawrotnik, gęsie łapki lub gwiazdosz. Łodyga przywrotnika pospolitego jest lekko wzniesiona. Ułożone w rozetę liście są niebieskozielone lub szarozielone, okrągławe, 7-9-klapowane, z ząbkowanym brzegiem, owłosione. Często występują na nich kropelki wody. Kwiaty przywrotnika pospolitego są małe, niepozorne, zebrane w gęste pączki.
Surowcem zielarskim przywrotnika pospolitego jest ziele (Herba Alchemillae). Od maja do sierpnia ścina się liście wraz z kwiatami, a następnie suszy. Liście często są porażone przez mączniaka – nie nadają się wtedy do zbioru. Susz zalewa się wrzątkiem, przyrządzając z niego napary i odwary.
Ziele przywrotnika pospolitego zawiera garbniki, gorycze, woski, żywice, saponiny, sole mineralne oraz kwasy organiczne. Działa moczopędnie i przeciwzapalnie. Reguluje pracę żołądka i przemianę materii. Stosowany jest w nieżytach żołądka i jelit oraz przy zaburzeniach pracy nerek i wątroby. Zewnętrznie stosuje się do okładów na rany oraz przy stanach zapalnych spojówek.

Pamiętaj! Zanim zastosujesz przywrotnik pospolity, skonsultuj się z lekarzem.

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.