Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Zioła
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Pachnotka zwyczajna

Perilla frutescens
Kategoria: Zioła
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, rozgałęziony
Wysokość: 80 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Pachnotka zwyczajna pochodzi z Azji (z Japonii, Chin i Wietnamu). Jest dość łatwa w uprawie. Można ją spotkać w wielu krajach na świecie. W Polsce znana jest jako ozdobna roślina, najczęściej uprawiana w doniczce. Należy do rodziny jasnotowate (Lamiaceae). Jest rośliną oleistą.

Pachnotka zwyczajna - opis

Pachnotka zwyczajna to roślina jednoroczna o silnie rozgałęzionym, wzniesionym pokroju i dość sztywnych pędach. Dorasta od 80 do 100 cm wysokości. Liście pachnotki są zielone, szeroko jajowatego kształtu, ostro zakończone. Blaszka liściowa jest dość gruba, piłkowana, lekko owłosiona. Liście mają charakterystyczny zapach.
Pachnotka zwyczajna kwitnie dość długo - kwitnienie zazwyczaj rozpoczyna się w lipcu i trwa do września. Kwiaty są drobne, białe, dzwonkowate, niezbyt ozdobne, zebrane w kłosokształtne kwiatostany. Owocem jest rozłupnia w kolorze brązowym, która rozpada się na cztery rozłupki - źródło oleju.

Ciekawe odmiany pachnotki zwyczajnej:

  • Perillafrutescensvar. crispa f. purpurea (akajiso) – odmiana o czerwonych liściach uprawiana w Japonii,
  • Perillafrutescensvar. crispa f. viridis (aojiso) – odmiana o zielonych liściach, również uprawiana w Japonii, wykorzystywana w gastronomii.

Pachnotka zwyczajna - warunki uprawy i pielęgnacja

Pachnotka zwyczajna bardzo lubi miejsca słoneczne (w takich warunkach zdecydowanie lepiej wybarwiają się jej liście). W miejscach półcienistych słabiej kwitnie. Idealne dla rośliny są gleby umiarkowanie żyzne, przepuszczalne, dobrze utrzymujące wilgoć, o odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego.

W pielęgnacji pachnotki należy uważać ze stosowaniem nawozów mineralnych o dużej zawartości azotu, jeżeli zależy nam na kolorowych liściach wzmacniajmy roślinę nawozem o zwiększonej zawartości potasu. Aby uzyskać bujniejszy rozrost, szczytowe pędy warto uszczykiwać.
Pachnotkę rozmnaża się przez wysiew nasion, które do skiełkowania potrzebują światła. Można rozmnażać ją również w sposób wegetatywny przez sadzonki pędowe, pobierane na wiosnę.

Pachnotka zwyczajna - zastosowanie

Pachnotka zwyczajna stosowana jest od zarania dziejów w medycynie chińskiej: wzmacnia system odpornościowy, łagodzi przeziębienia. Liście bogate są w wapń, żelazo witaminę A i C. Stosowane są również w kuchni. W Azji uprawiana jest jako roślina oleista - olej wykorzystywany jest do celów technicznych, kosmetycznych i leczniczych. Pachnotka znajduje też zastosowanie jako roślina ozdobna. Będzie ciekawą propozycją na prezent. Dobrze prezentuje się na tle innych roślin doniczkowych.
Roślina jest niezwykle przydatna: na ciężkich glebach jej korzenie dobrze penetrują glebę, tym samym ją napowietrzając.

Poznaj inne zioła:

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.