Mydlnica lekarska - Saponaria officinalis

2022-02-26 22:23

Mydlnica lekarska, znana także jako mydlnik, mydelnik i psie goździki, to wieloletnia roślina zielna, osiągająca 30-70 cm wysokości.

Mydlnica lekarska
Autor: Gettyimages Mydlnica lekarska

Spis treści

  1. Saponaria bylina – opis
  2. Mydlnica lekarska – zastosowanie

Saponaria bylina – opis

Mydlnica lekarska ma prostą, widlasto rozgałęzioną łodygę, eliptyczne, unerwione liście i białe lub jasnoróżowe kwiaty wyrastające pęczkami na długiej szypułce z kątów liści lub na wierzchołku łodygi. Mydlnica lekarska rośnie dziko na łąkach, polanach i przydrożach. Ze względu na swoje właściwości lecznicze mydlnica lekarska jest również uprawiana. Roślina nie jest wymagająca w stosunku do gleby, dobrze rośnie praktycznie w każdych warunkach, ale najlepiej w miejscach słonecznych.

Mydlnica lekarska – zastosowanie

Surowcem zielarskim mydlnicy lekarskiej jest kłącze wraz z korzeniami (Radix Saponariae). Zbiór przeprowadza się wczesną jesienią lub wiosną, a następnie suszy i przygotuje napary, wywary i odwary. Surowiec zawiera saponiny, glikozydy, węglowodany i sole mineralne.

Mydlnica lekarska ma działanie wykrztuśne, stosuje się ją w przewlekłych nieżytach oskrzeli przebiegających z suchym kaszlem i połączonych z trudnością w wykrztuszaniu śluzu z oskrzeli. Mydlnica działa także moczopędnie i żółciopędnie, w większych dawkach jako środek wymiotny i przeczyszczający.

Korzeń mydlnicy lekarskiej, a właściwie odwar z jej korzeni, które zawierają dobrze pieniące się saponiny, używano dawniej do mycia (gdy nie znano mydła). Obecnie mydlnicę lekarską stosuje się w szamponach do włosów tłustych.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 30 cm - 70 cm
Termin kwitnienia VII - VIII
Zimozielone Nie
Kategoria Zioła
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój wyprostowany
Zioła w domu i na balkonie