Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Zioła
lista roślin
fot: photos.com

Mydlnica lekarska

Saponaria officinalis
Kategoria: Zioła
Podlewanie:
Pokrój: wyprostowany
Wysokość: 30 cm - 70 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Mydlnica lekarska, znana także jako mydlnik, mydelnik i psie goździki, to wieloletnia roślina zielna, osiągająca 30-70 cm wysokości.

Saponaria bylina – opis

Mydlnica lekarska ma prostą, widlasto rozgałęzioną łodygę, eliptyczne, unerwione liście i białe lub jasnoróżowe kwiaty wyrastające pęczkami na długiej szypułce z kątów liści lub na wierzchołku łodygi.
Mydlnica lekarska rośnie dziko na łąkach, polanach i przydrożach. Ze względu na swoje właściwości lecznicze mydlnica lekarska jest również uprawiana. Roślina nie jest wymagająca w stosunku do gleby, dobrze rośnie praktycznie w każdych warunkach, ale najlepiej w miejscach słonecznych.

Mydlnica lekarska – zastosowanie

Surowcem zielarskim mydlnicy lekarskiej jest kłącze wraz z korzeniami (Radix Saponariae). Zbiór przeprowadza się wczesną jesienią lub wiosną, a następnie suszy i przygotuje napary, wywary i odwary. Surowiec zawiera saponiny, glikozydy, węglowodany i sole mineralne.
Mydlnica lekarska ma działanie wykrztuśne, stosuje się ją w przewlekłych nieżytach oskrzeli przebiegających z suchym kaszlem i połączonych z trudnością w wykrztuszaniu śluzu z oskrzeli. Mydlnica działa także moczopędnie i żółciopędnie, w większych dawkach jako środek wymiotny i przeczyszczający.
Korzeń mydlnicy lekarskiej, a właściwie odwar z jej korzeni, które zawierają dobrze pieniące się saponiny, używano dawniej do mycia (gdy nie znano mydła). Obecnie mydlnicę lekarską stosuje się w szamponach do włosów tłustych.

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.