Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Zioła
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Mięta pieprzowa = mięta lekarska

Mentha piperita
Kategoria: Zioła
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzewiasty, lekko wzniesiony
Wysokość: do 90 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Mięta pieprzowa, znana też jako mięta lekarska, to mieszaniec powstały w Anglii w XVII wieku z dwóch gatunków: mięty nadwodnej i mięty zielonej. Obecnie rozpowszechniony jest na całym świecie. W Polsce miętę pieprzową można uprawiać zarówno w gruncie, jak i w pojemniku. Należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Inne nazwy rośliny to miętkiewa, miętkiew.

>>Przeczytaj też: Zioła w ogrodzie: poradnik jak uprawiać zioła

Mięta pieprzowa - opis

Mięta pieprzowa to bylina. Ma krzewiasty pokrój, wytwarza poziome kłącza, dorasta do 90 cm wysokości. Łodyga jest wzniesiona, silnie rozgałęziona, w kolorze zielonym lub brązowozielonym. Liście są dość duże, intensywnie zielone, o owalnym lub lancetowatym kształcie z ząbkowanym brzegiem, zaostrzone na końcach. Liście zaopatrzone są w włoski wydzielnicze. Ulistnione łodygi giną na zimę, a wiosną pojawiają się na nowo, wyrastając z podziemnych rozłogów.
Mięta pieprzowa kwitnie od czerwca do sierpnia, W okresie kwitnienie roślina obsypana jest kwiatami wyrastającymi w kątach liści. Różowe, czerwonawe lub liliowe kwiaty zebrane są w nibykłos o walcowatym kształcie. Owocem jest rozłupania rozpadająca się na cztery rozłupki. Zarówno kwiaty, jak i łodyga oraz liście mięty pieprzowej są jadalne. Charakteryzują się orzeźwiającym mentolowym aromatem i smakiem. Zapach mięty pieprzowej odstrasza mszyce, myszy czy nornice.

>>Przeczytaj też: Mięta: jak uprawiać miętę w doniczce na balkonie

Mięta pieprzowa - uprawa w ogrodzie

Mięta pieprzowa jest łatwa w uprawie. Preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste i ciepłe. Promienie słoneczne, które bezpośrednio padają na roślinę, mogą bardzo szybko prowadzić do poparzeń blaszki liściowej. Gleba powinna być żyzna, dość ciężka, przewiewna i wilgotna, zasobna w próchnicę i wapń. Roślina szybko się rozrasta (jest ekspansywna), dlatego warto odseparować ją od innych roślin uprawnych, ponieważ bardzo szybko może je zarosnąć.

>>Przeczytaj też: Gatunki i odmiany mięty do uprawy w ogrodzie i na balkonie

Mięta pieprzowa - pielęgnacja

Bardzo ważne jest dokładne odchwaszczanie miejsca, w którym rośnie mięta pieprzowa. Roślina wymaga regularnego uszczykiwania liści i pędów szczytowych, prowadzi to do jej rozkrzewiania się i szybszego wzrostu. Warto usuwać kwiaty mięty, ponieważ nie maja waloru dekoracyjnego, a roślinę uprawiamy przede wszystkim dla jej liści.
Jeżeli decydujemy się na wzmacnianie rośliny nawozem, powinien on być silnie rozcieńczony.
Miętę pieprzową można rozmnażać przez nasiona oraz przez sadzonki pozyskane z rozłogów lub ze szczytów pędów. Młode sadzonki bardzo szybko się przyjmują i po dwóch tygodniach można je wysadzać do ziemi.

Mięta pieprzowa - właściwości i zastosowanie

Mięta pieprzowa to jedna z najbardziej popularnych roślin zielarskich. Od lat obecna była w ogrodach przydomowych. Dobrze prezentuje się zarówno na rabatach bylinowych, jak i pośród roślin jednorocznych. Jednak wymaga dużo miejsca, w niedużych ogrodach należy dbać o to, aby nie rozrastała się nadmiernie.

>>Przeczytaj też: Mięta pieprzowa – działanie zdrowotne i zastosowanie mięty

Jej właściwości lecznicze są ogromne. Liście zawierają olejek miętowy, kwas askorbinowy, karoten i wiele innych składników. Napary z liści mięty zwiększają wydzielanie soku żołądkowego, usprawniają prace jelit. Wykazują działanie przeciwbakteryjne i uspokajające. Mentol zawarty w mięcie pieprzowej jest surowcem do produkcji pasty do zębów oraz kremów do ciała i perfum.

Poznaj inne zioła:

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.