Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Zioła
lista roślin
fot: photos.com

Kocanki piaskowe

Helichrysum arenarium
Kategoria: Zioła
Podlewanie:
Pokrój: wyprostowany
Wysokość: 10 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: srebrzystozielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Kocanki piaskowe to niewielka bylina, rosnąca dziko na glebach ubogich, suchych i piaszczystych w lasach, zaroślach i przydrożach. Dorasta do 10-30 cm wysokości. Czasem sadzona jest w ogrodach, jednak rzadko. Ze względu na cenne właściwości lecznicze, kocanki piaskowe są uprawiane jako rośliny lecznicze.
Kocanki piaskowe wpisano w Polsce na listę roślin podlegających częściowej ochronie gatunkowej, dlatego też surowiec leczniczy pochodzi jedynie z upraw.

Kocanki piaskowe - opis

Kocanki piaskowe mają zarówno łodygę, jak i drobne liście pokryte gęstym kutnerem, który nadaje roślinie srebrzystozielony kolor. Od lipca do października na szczycie łodygi pojawiają się drobne, żółte, kuliste kwiaty. Nazwa łacińska Helichrysum nawiązuje do koloru kwiatów i pochodzi od greckich słów: helios – słońce oraz chrysos – złoto. Roślina należy do rodziny złożonych (Asteraceae), jednak jej kwiaty zbudowane są jedynie z kwiatów rurkowatych, brak jest natomiast kwiatów języczkowych. Kwiatostany i łodygi wykorzystywane są czasem jako materiał na suche bukiety (podobnie jak bardzo popularne kocanki ogrodowe).

Kocanki - surowiec zielarski

Surowcem leczniczym są kwiatostany kocanek piaskowych (Inflorescentia Helichrysi), które zbierane są bez szypułek, na początku lub w pełni kwitnienia. Zbyt późno zebrane kwiatostany rozpadają się podczas suszenia.
Kocanki piaskowe zawierają glikozydy, garbniki, kwasy organiczne, flawonoidy, karotenoidy oraz olejek eteryczny. Działają żółciopędnie, moczopędnie i lekko przeczyszczająco. Kwiatostany wykorzystywane są jako składnik mieszanek ziołowych, stosowanych w kamicy żółciowej oraz zapaleniu pęcherzyka żółciowego oraz chorobach wątroby, pęcherza i nerek.

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.