Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Zioła
lista roślin
fot: photos.com

Arnika górska = kupalnik górski

Arnica montana
Kategoria: Zioła
Podlewanie: mało
Pokrój: płożący
Wysokość: do 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Arnika górska to bylina z rodziny astrowatych, rosnąca dziko na terenie Europy i Ameryki Północnej. Arnika wytwarza krótkie pełzające kłącza, zakończone rozetami przyziemnych delikatnych, lancetowatych, zielonych, krótko owłosionych liści. Roślina dorasta do 60 cm wysokości.

 

Arnika górska - kwiaty

 

Arnika górska kwitnie od czerwca do sierpnia. Delikatnie pachnące żółte kwiaty są podobne do kwiatów stokrotki. Kwiaty są zebrane w dość duże koszyczki o średnicy 6–8 cm, umieszczone na szczycie łodyg. Są miododajne. Usunięcie przekwitniętych kwiatostanów wydłuża okres kwitnienia.
Arnika górska jest w Polsce pod ścisłą ochroną.
Arnika górska to roślina ozdobna oraz roślina lecznicza. Do celów leczniczych zbiera się koszyczki arniki (Anthodium Arnicae) w początkowym okresie kwitnienia, po czym suszy się je w miejscu zacienionym i przewiewnym.
Arnika górska najlepiej udaje się na glebie piaszczystej, kwaśnej, bogatej w próchnicę i stanowisku słonecznym. Znakomicie sprawdza się na skalniakach.
Arnikę rozmnaża się wegetatywnie przez podział kłączy.

>>Przeczytaj też: Rośliny lecznicze i zioła rosnące w ogrodach

 

Arnika górska- właściwości

Kwiaty arniki zawierają flawonoidy oraz olejek eteryczny. Arnika górska wykazuje właściwości przeciw obrzękowe, przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe, ściągające. Wzmacnia serce oraz naczynia krwionośne. Przetwory zawierające arnikę stosuje się najczęściej zewnętrznie przy urazach, obrzękach i stłuczeniach, ponieważ przyśpiesza wchłanianie krwiaków i siniaków, oraz przy owrzodzeniach żylakowych podudzi, zapaleniach żył, oparzeniach I i II stopnia, a także stanach zapalnych jamy ustnej i dziąseł. Arnikę wykorzystuje się również w produktach kosmetycznych, szczególnie przeznaczonych do cery z problemami naczynkowymi.

 

Tekst: Magdalena Michalak
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.