Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Warzywa
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Soczewica jadalna

Lens culinaris
Kategoria: Warzywa
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 20 cm - 40 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa, niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Soczewica jadalna to bardzo stara roślina, która prawdopodobnie pochodzi z Bliskiego Wschodu. W Europie, w tym w Polsce, jest dość popularna, uprawiana jako roślina jadalna i ozdobna. Należy do rodziny bobowatych (Fabaceae).

Soczewica jadalna - opis

Soczewica jadalna to roślina jednoroczna (lub dwuletnia). Ma wzniesiony pokrój, osiąga od 20 do 40 cm wysokości. Łodyga jest dość delikatna, czworokątna z podłużną bruzdą, silnie się rozgałęzia. Cała roślina pokryta jest włoskami. Liście są nieduże, pierzastozłożone, zielone, również pokryte włoskami. Górne liście zakończone są wąsem (organ czepny – zmodyfikowany liść), dzięki któremu roślina wspina się po palikach czy balustradach.

Soczewica kwitnie 50-60 dni od wysiewu nasion - zazwyczaj jest to czerwiec lub lipiec. Kwiaty są drobne, fioletowe lub niebieskie, wyrastają po dwa-trzy na długich szypułkach. W lipcu lub sierpniu w miejsce kwiatów pojawiają się owoce - zwisające strąki. Wewnątrz strąka znajduje się od 1 do 3 nasion o ostrych brzegach. W zależności od odmiany nasiona mogą być kuliste bądź bardziej podłużne, w różnych kolorach.

Soczewica jadalna - warunki uprawy

Soczewica jadalna nie jest trudna w uprawie. Dobrze rośnie na glebach lekkich, przepuszczalnych i dość żyznych. Podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne, o pH 6-6,5.  Miejsce do uprawy soczewicy powinno być słoneczne lub półcieniste, osłonięte od wiatrów. Roślina nie lubi gleb podmokłych oraz ciężkich. Najlepiej rośnie we wschodniej części Polski. Jest dość odporna na przymrozki. Długotrwała susza może być przyczyną zamierania rośliny.

Soczewica jadalna - pielęgnacja

Soczewica jadalna powinna być uprawiana w trzecim roku po zastosowaniu obornika. Zbyt częste nawożenie mineralne jej nie służy. Zalecana jest ekologiczna uprawa soczewicy jadalnej. Roślinę należy regularnie podlewać oraz odchwaszczać przez cały okres wegetacji. Rozmnaża się ją przez wysiew nasion.

Soczewica jadalna - zastosowanie

Soczewicę przede wszystkim wykorzystuje się jako roślinę pastewną. Nasiona są jadalne i znajdują zastosowanie w kuchni, zwłaszcza wegańskiej. Bogate są w białko oraz węglowodany.
Soczewica jadalna wykorzystywana jest w ogrodach jako uzupełnienie rabat jednorocznych, jak i wieloletnich. Ładnie i szybko pnie się po poręczach czy pergolach. Ze względu na swoje delikatne kwiaty i liście, nadaje ogrodom lekki, wiejski charakter. Polecana zarówno do małych, jak i dużych aranżacji roślinnych.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.