Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Warzywa
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Seler naciowy

Apium graveolens var. dulce
Kategoria: Warzywa
Podlewanie: średnio
Pokrój:
Wysokość: 30 cm - 40 cm
Barwa liści/igieł: zielonobiałe
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Seler naciowy to jedno z najbardziej wartościowych warzyw liściowych. Jest rośliną dwuletnią. Tworzy rozetę zielonobiałych łodyg o postrzępionych liściach. Osiąga 30-40 cm wysokości. Częścią jadalną selera naciowego są grube, mięsiste ogonki liściowe, które spożywa się na surowo, ale można je także gotować lub dusić.

Co zawiera seler

Ogonki liściowe selera naciowego mają dużą wartość odżywczą, smakową, dietetyczną oraz leczniczą. Zawierają dużo witaminy C i składników mineralnych (szczególnie wapnia i potasu). Seler naciowy zawiera także olejki eteryczne, które m.in pobudzają trawienie i wpływają na pracę nerek. Seler naciowy obniża ciśnienie tętnicze krwi i poziom cholesterolu, dzięki czemu chroni przed zawałem i udarem mózgu.

>>Przeczytaj też: Ogród warzywny. Zasady dobrego zaplanowania warzywnika

 

Seler naciowy uprawa

 

Seler naciowy ma podobne wymagania klimatyczne, glebowe i nawożeniowe jak seler korzeniowy. Wymaga słonecznego stanowiska i żyznej, wilgotnej gleby. Uprawia się go z rozsady (można kupić gotową rozsadę bądź przygotować ją samodzielnie), którą wysadza się do gruntu pod koniec maja lub na początku czerwca, w rozstawie 40-50 x 30 cm. Podczas sadzenia rozsady na miejsce stałe nie należy sadzić roślin zbyt głęboko (najlepiej sadzić na taką głębokość, jak rosły) i nie przysypać stożków wzrostu. Zbiór ogonków liściowych selera naciowego  – w zależności od terminu sadzenia – przypada od lipca do późnej jesieni.

Seler naciowy można także uprawiać pod osłonami. Ziemia pod uprawę selera naciowego powinna być wcześniej zasilona kompostem lub  uniwersalnym nawozem mineralnym. Podczas uprawy rośliny należy systematycznie odchwaszczać. Po posadzeniu rośliny należy często podlewać, zwłaszcza podczas suszy,a także nawozić co tydzień nawozem w płynie.
Uwaga: seler naciowy może powodować uczulenie, a nawet zapalenie skóry.

>>Przeczytaj też: Uprawa selera w ogrodzie. SELER w przydomowym ogrodzie warzywnym

Tekst: Magdalena Michalak
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.