Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Warzywa
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Roszponka warzywna

Valerianella locusta
Kategoria: Warzywa
Podlewanie: dużo
Pokrój: zwarty, kępiasty
Wysokość: 5 cm - 20 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - X
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Roszponka warzywna pochodzi z Europy Środkowej, Azji Mniejszej i Afryki Północnej. W Polsce rzadko stosowana jako roślina ozdobna, a raczej jako roślina jadalna. Należy do rodziny kozłkowatych (Valerianaceae). Inna nazwa to roszpunka jadalna.

Roszponka warzywna - opis

Roszponka warzywna jest roślina jednoroczną lub dwuletnią (w naszym kraju przeważnie uprawia się ją jako jednoroczną). Ma kępiasty, delikatnie wzniesiony pokrój. Osiąga od 5 do 20 cm wysokości (okazy 20-centymetrowe raczej nie są wykorzystywane kulinarnie). Łodyga roszponki jest prosta, wzniesiona, delikatnie rozgałęziona. Liście odziomkowe mają kształt łopatkowaty i lekko lancetowaty, tworzą regularną rozetę. Właśnie na nich najbardziej nam zależy, jeżeli chcemy uprawiać roszponkę jako warzywo (najczęściej dodaje się ja do sałatek).
Roszponka kwitnie od czerwca nawet do października (zależy od terminu siewu rośliny). Kwiaty są nieduże, kielichowate, białe lub niebieskie. Owoce są okrągłe, spłaszczone, o nieregularnym kształcie. Wewnątrz nich znajdują się zgrubiała komora nasienna i dwie komory płonne.

Roszponka warzywna - warunki uprawy

Roszponka warzywna może być uprawiana zarówno w gruncie, jak i w doniczce. Roślina najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym lub półcienistym, w podłożu umiarkowanie żyznym, stale wilgotnym, o obojętnym pH. Nie sprzyja jej podłoże suche i piaszczyste. Wyhodowane zostały odmiany charakteryzujące się dużą odpornością na mróz.

Roszponka warzywna - pielęgnacja

Starajmy się regularnie odchwaszczać rabatę z roszponką, ponieważ chwasty mogą skutecznie zmniejszyć plon. Ważne w uprawie roszponki jest podlewanie - jeżeli roślina nie będzie miała przez cały okres wegetacji swobodnego dostępu do wody, liście staną się wiotkie i gorzkie. Nie wolno jednak dopuszczać do zalewania stanowiska, ponieważ szybko prowadzi to do chorób grzybowych liści, zwłaszcza do rozwoju szarej pleśni. Roszponkę rozmnaża się przez wysiew nasion.

Roszponka warzywna - zastosowanie

Roszponka idealnie sprawdzi się jako uzupełnienie rabaty jednorocznej bądź wieloletniej. Nie może jej zabraknąć na rabacie warzywnej. Przez to, że szybko tworzy dość bujną masę liściową, z powodzeniem zakryje wolne i małe atrakcyjne miejsca w ogrodzie. Bez problemu można ją uprawiać w doniczce na balkonie lub tarasie. Nie dość, że ma dużą wartość ozdobną, to jeszcze liście są jadalne i bardzo zdrowe (bogate w witaminę A, C i mikroelementy).

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.