Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Warzywa
lista roślin
fot: photos.com

Karczoch zwyczajny

Cynara scolymus
Kategoria: Warzywa
Podlewanie: dużo
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: do 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Karczoch zwyczajny to zielna roślina wieloletnia, należąca do rodziny astrowatych. Karczoch zwyczajny pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, obecnie uprawiany jest w Europie i Ameryce Północnej.

Kwiat karczocha

Częścią jadalną karczocha są kwiatostany – koszyczki z mięsistym dnem i mięsistymi okrywami. Na zimę jego część nadziemna zasycha, zimują karpy, z których wiosną wyrasta pęd. Karczoch zwyczajny uprawiany jest w Polsce jako roślina jednoroczna. Łodyga karczocha zwyczajnego dorasta do około 2 m wysokości. Liście karczocha są głęboko powcinane.Karczoch zwyczajny kwitnie od czerwca do września. Jego kwiaty przypominają kwiaty ostu, są zebrane w kuliste kwiatostany, złożone z fioletowych kwiatów otoczonych łuskowatymi liśćmi o mięsistych nasadach.

>>Przeczytaj też: Czy karczochy przezimują w ogrodzie?

Karczochy uprawa

Karczoch zwyczajny najlepiej rośnie na ziemiach żyznych, głęboko uprawionych, o wysokiej zawartości próchnicy i odczynie obojętnym do lekko zasadowego, w miarę wilgotnych. Karczochy sadzi się w pierwszym roku po oborniku. Karczocha nie należy uprawiać na tym samym miejscu po fasoli, a po sobie samym bądź po kardzie nie wcześniej niż po 4 latach. Stanowisko do uprawy karczocha powinno być ciepłe i słoneczne, dodatkowo osłonięte od wiatru.

>>Przeczytaj też: Uprawa karczochów w ogrodzie. KARCZOCHY w przydomowym warzywniku

Karczochy najczęściej uprawia się z nasion, wysiewanych w lutym–marcu do doniczek (do jednej doniczki wkłada się 2–3 nasiona), które należy ustawić w pomieszczeniu ciepłym i nasłonecznionym. Po wzejściu w doniczce pozostawia się jedną, najmocniejszą roślinę.
Sadzonki do gruntu wysadza się (po zahartowaniu) w drugiej połowie maja, w rozstawie 100 x 100 cm i trochę głębiej niż rosły w doniczce. Przed sadzeniem dobrze jest przygotować pod rośliny dołki o głębokości około 30 cm (wypełnione kompostem).

Karczoch zwyczajny ma duże zapotrzebowanie na wodę, dlatego podczas suszy należy rośliny systematycznie podlewać. Karczochy podczas wzrostu należy też odchwaszczać i spulchniać ziemię wokół roślin.
Przed zimą część nadziemną karczocha należy obciąć, a ponieważ karczoch nie jest odporny na mróz, dlatego zaleca się okryć rośliny na zimę słomą lub stroiszem (gałęziami drzew iglastych).

Karczoch rozmnażanie

Karczochy można też rozmnożyć przez odrosty korzeniowe rozwijające się pod ziemią przy roślinie matecznej. Odrosty korzeniowe odcina się wiosną (w marcu–kwietniu), pozostawiając zawsze przy karpie kilka, aby rozwinęły się z nich nowe pędy. Pozyskane odrosty sadzi się pojedynczo do doniczek, a do gruntu na miejsce stałe wysadza się w drugiej połowie maja.

Karczoch zwyczajny - zbiory

By otrzymać dorodne pąki, na jednej roślinie nie powinno ich być więcej niż 6–8 – resztę lepiej oberwać.
Pąki zbiera się, gdy mają 7–10 cm średnicy i nie zaczęły się jeszcze rozwijać. Zbiór trwa od lipca do końca września, w miarę dorastania pąków. Pąki ścina się 2–3 cm poniżej dna kwiatowego. Można je przechowywać w chłodnym miejscu około miesiąc.


 

Opracowanie: Redakcja serwisu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.