Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Warzywa
lista roślin
fot: photos.com

Kalafior

Brassica cretica subsp. botrytis
Kategoria: Warzywa
Podlewanie: dużo
Pokrój:
Wysokość:
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z:

Galeria zdjęć:

Opis:

Jadalna część kalafiora – kwiat

Kalafior to popularne i cenne warzywo. Części jadalne warzyw kalafiora są nierozwinięte pąki kwiatowe i ich szypułki, które tworzą tzw. różę. Kalafior jest warzywem niskokalorycznym. Zawiera sole mineralne (m.in. sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, miedź, cynk), karoteny, witaminy (przede wszystkim C, ale też K, B1, B2, B6), kwasy organiczne. Podobnie jak inne warzywa kapustne, kalafior zawiera także związki siarkowe.

Kalafior – uprawa

Kalafiory najlepiej rosną na stanowisku słonecznym. Uprawa kalafiorów udaje się tylko na glebach zasobnych – bogatych w próchnicę i w związki mineralne (szczególnie w wapń). Nie należy uprawiać kalafiora na glebach piaszczystych. Ziemia pod kalafiory musi dobrze zatrzymywać wodę (kalafior ma płytki system korzeniowy). Kalafior ma duże potrzeby nawozowe, dlatego jesienią poprzedniego roku przed uprawą kalafiora, należy grządkę zasilić obornikiem albo kompostem. Grządki z kalafiorami należy systematycznie odchwaszczać i podlewać.

Kalafior – sadzenie

Kalafior uprawia się z rozsady – można ja kupić gotową bądź przygotować samodzielnie wysiewając nasiona. Odmiany wczesne kalafiora wysiewa się do skrzynek w lutym, odmiany średnie w marcu, natomiast późne siejemy na rozsadniku w czerwcu. Rozsadę odmian wczesnych sadzi się do gruntu w połowie kwietnia, a odmian średnich i późnych w lipcu. Sadzonki sadzi się na miejsce stałe w rozstawie 40–50 cm. Przy sadzeniu bardzo ważne, aby nie uszkodzić korzeni, bowiem wtedy róża kalafiora nie wykształci się prawidłowo.
Po wytworzeniu róży należy 2–3 górne liście załamać i przykryć ją, dzięki temu zabiegowi róża pozostanie ładnie wybielona.

Kalafior ozdobny i do jedzenia

Kalafiory zbiera się, gdy róże są duże i dorodne, ale zbiór należy zakończyć przed przymrozkami, nawet gdy róże nie wykształca się w pełni, bo pod wpływem mrozu zżółkną lub przemarzną.

Tekst: Magdalena Michalak
Opracowanie: Opracowanie: redakcja serwisu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.