Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Pnącza
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Winobluszcz trójklapowy

Parthenocissus tricuspidata
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący
Wysokość: 10 m - 15 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: zielonożółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, pędów

Galeria zdjęć:

Opis:

Winobluszcz trójklapowy to długowieczne pnącze, pochodzące z Azji - rośnie dziko w Japonii, Chinach, na Półwyspie Koreańskim.

Winobluszcz trójklapowy - opis

Winobluszcz trójklapowy ma długie giętkie pędy wyposażone w wąsy z przylgami, którymi czepia się podłoża (nawet bardzo gładkiego, jak szkło czy polerowany kamień). Rośnie dość szybko, około 1-2 m rocznie. Dorasta do 20 m wysokości i może pokryć znaczne powierzchnie.

Jego ładne, sztywne, błyszczące liście są polimorficzne, czyli mają różne kształty: w większości są trójklapowe (10-12 cm), ale na długich pędach pojawiają się mniejsze, ząbkowane, bez klap, a czasami też trzy listkowe. Układają się dachówkowato, więc dobrze chronią elewacje, altany i podłoże przed deszczem. Jesienią – zwłaszcza gdy winobluszcz ten rośnie w miejscu dobrze nasłonecznionym – liście fantastycznie się przebarwiają: stają się żółte, pomarańczowe aż po rozmaite odcienie czerwieni. Po przechłodzeniu najpierw blaszki odpadają od ogonków, a po kilku dniach opadają też ogonki.

>>Przeczytaj też: Winobluszcz trójklapowy nie wybarwił jesienią liści

Winobluszcz trójklapowy zakwita w czerwcu-lipcu. Drobne kwiaty zebrane w  wiechowate, żółto-zielone kwiatostany są miododajne. Granatowe owoce dojrzewają w październiku-listopadzie. Są przysmakiem ptaków.

Winobluszcz trójklapowy - uprawa

Winobluszcz trójklapowy najlepiej sadzić w miejscach nasłonecznionych. Ma małe wymagania co do podłoża i jego wilgotności. Dobrze czuje się w dość żyznych i umiarkowanie wilgotnych glebach ogrodowych. Toleruje wapń, więc rośnie nawet w sąsiedztwie nowych elewacji. W surowe zimy młode pędy mogą przemarzać, dlatego lepiej wybierać dla niego miejsca osłonięte. Sadzić należy około 50 cm od elewacji i od razu kierować w stronę muru. Warto uszczykiwać młode pędy, bo to spowoduje rozkrzewianie się.

>>Przeczytaj też: Cięcie winobluszcza trójklapowego

Winobluszcz trójklapowy – zastosowanie

Winobluszcz trójklapowy jest doskonałym pnączem do pokrywania powierzchni murów, elewacji, ogrodzeń, altan,słupów i pni uschniętych drzew. Sprawdza się jako roślina okrywowa (także na skarpach).

>>Przeczytaj też: Pnącza na ściany. Polecane gatunki pnączy do obsadzania ścian

Winobluszcz trójklapowy – odmiany

Jeśli z jakiegoś powodu chcemy mieć roślinę rosnącą mniej dynamicznie, wybierzmy jedną z odmian:

  • - 'Veitchi' - odmiana o liściach mniejszych od gatunku, z wcięciami lub jajowate, bardzo błyszczące;
  • - 'Fenway Park' - ma liście sercowate, żółtozielone, jesienią intensywnie czerwone;
  • - 'Diamond Mountains' - liście tej odmiany są szerokie o brzegach lekko pofalowanych i ząbkowanych'.
  • - 'Green Spring' - liście duże, zielone, o czerwonawych nerwach.

>>Przeczytaj też: Winobluszcz pięciolistkowy i winobluszcz trójklapowy – popularne pnącza do ogrodu, na balkon i taras

Tekst: Anna Skórkowska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.