Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Pnącza
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Winobluszcz pięciolistkowy 'Yellow Wall'PBR

Parthenocissus quinquefolia 'Yellow Wall'PBR
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: mało
Pokrój: pnący
Wysokość: 10 m - 20 m
Barwa liści/igieł: zielona, żółta
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: zielona
Wilgotność gleby:
  • -
Termin kwitnienia: VII - VIII
Roślina ozdobna z: pędów, owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Winobluszcz pięciolistkowy 'Yellow Wall'PBR to odmiana silnie rosnącego pnącza, należącego do rodziny winoroślowatych Vitaceae, wyhodowana przez Szczepana Marczyńskiego  w 2010 roku, wprowadzona do handlu przez Clematis Sz. Marczyński, W. Piotrowski Szkółka Pojemnikowa s.j. w 2011 roku.

Winobluszcz pięciolistkowy 'Yellow Wall'PBR to pnącze o silnym wzroście (około 2m rocznie), dorastające do 10-20m wysokości, wspinające się samodzielnie, czepiając się podpór za pomocą licznych wąsów czepnych (wykształca również przylgi, ale są one nieliczne). Liście są duże, matowe, wiosną i latem zielone, jesienią intensywnie żółte, na zimę opadające, złożone zazwyczaj z 5 eliptycznych listków 4–10 cm długości, z wierzchniej strony zielonych, od spodu szarozielonych, na brzegu grubo piłkowanych. Kwiaty niepozorne, zielonkawe, rozwijają się w końcu VII i na początku VIII, miododajne. Po przekwitnięciu przekształcają się w granatowe, okrągłe owoce (jagody) z woskowym nalotem, o średnicy około 6 mm, które dojrzewają we wrześniu i październiku.

Winobluszcz pięciolistkowy 'Yellow Wall'PBR jest rośliną tolerancyjną w stosunku do podłoża, ale najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych (choć znosi suszę), o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym.  Może rosnąć w słońcu lub półcieniu jednak egzemplarze posadzone na stanowisku słonecznym intensywniej przebarwiają się jesienią. Jest całkowicie mrozoodporny, strefa mrozoodporności 4.

Winobluszcz pięciolistkowy 'Yellow Wall'PBR nadaje się do obsadzania ogrodzeń (na przykład siatek), okrywania ścian (pod warunkiem zastosowania dodatkowych podpór), altan, pergoli i innych podpór. Sadzony na otwartej przestrzeni - szczelnie pokryje powierzchnię gleby. Doskonale prezentuje się wraz z innymi pnączami w jesiennych zestawieniach barwnych.

Winobluszcz rozmnaża się przez sadzonki zielne pobierane późnym latem lub wczesną jesienią. Sadzimy je do doniczek z ziemią piaszczystą i umieszczamy w mnożarce w temperaturze 13–16°C. Latem można też pobierać sadzonki zdrewniałe 25–30 cm długości, które dołujemy w piasku, a wiosną sadzimy na zacisznym zagonie. Można także rozmnażać przygotowując w połowie jesieni odkłady z długich pędów – ukorzenione odkłady oddzielamy od rośliny matecznej dopiero po roku.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Tagi: pnącze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.