Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Pnącza
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Winnik zmienny

Ampelopsis brevipedunculata
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: średnio
Pokrój: płożący
Wysokość: do 4 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biało-zielona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Winnik zmienny pochodzi z Japonii. W Europie został rozpowszechniony w 1829 roku, na początku tylko w Holandii.  Roślina należy do rodziny winoroślowatych (Vitaceae).

Winnik zmienny - opis

Winnik zmienny to wieloletnie pnącze z wąsami czepnymi. Silnie rozgałęzione pędy dorastają do około 4 m długości. Roślina przyjmuje płożący pokrój. Liście są długie, sercowate, ząbkowane, zielone. Jesienią przebarwiają się na czerwono, żółto, brązowo, a po przymrozkach opadają.

Winnik kwitnie w lipcu. Kwiaty winnika nie pełnią dużej funkcji dekoracyjnej. Zebrane są w kwiatostany typu baldach, są małe i mają biało-zielony kolor płatków. Od września do października roślina tworzy zebrane w luźne grona duże, okrągłe, błyszczące owoce - jagody, początkowo białe, z czasem wybarwiają się na fioletowo-niebiesko. Owoce dojrzewają na roślinie nierównomiernie i utrzymują się aż do listopada.
Wyjątkowo ozdobną odmianą winnika zmiennego jest 'Elegans', której liście mają białe nieregularne paski, o pędach dorastających do 2 m długości.

Winnik zmienny - warunki uprawy

Roślinę można uprawiać zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i półcienistych, ostatecznie może rosnąć nawet w cieniu. Ważne, by nie groziły mu przeciągi i miejsce było ciepłe. Winnik lubi podłoże żyzne, przewiewne i umiarkowanie wilgotne. Jest dość odporny na mróz. Nie lubi zalewania, ale dość dobrze znosi suszę.

Winnik zmienny - pielęgnacja

Młode okazy należy regularnie podlewać, starsze rośliny lepiej znoszą suszę. Wiosną dobrze zasilać wieloskładnikowym nawozem mineralnym. Jeżeli roślina zbytnio się rozrasta, można wiosną przyciąć pędy, co wpłynie na lepsze krzewienie. Młode rośliny są wrażliwe na mróz, dlatego warto je przed zimą okryć warstwą kory.

Winnik zmienny - zastosowanie

Winnik zmienny znakomicie nadaje się do obsadzania pergoli, ogrodzenia czy balustrady. Szybko i efektownie może zakryć nieatrakcyjne miejsca w ogrodzie. Pędy z owocami można wykorzystywać we florystyce na suche bukiety czy do żywych kompozycji. Winnik jest dobrym uzupełnieniem rabat, można go również uprawiać w pojemnikach.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.