Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Pnącza
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Wilec ziemniaczany

Ipomoea batatas
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: średnio
Pokrój: płożący się, pnący
Wysokość: do 5 m
Barwa liści/igieł: bordowa, zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, fioletowa, biała, purpurowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - VIII
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Wilec ziemniaczany pochodzi z Ameryki (z części środkowej oraz południowej0. W Polsce znany jest zarówno jako roślina ozdobna, jak i roślina jadalna. Zwany jest również batatem lub słodkim ziemniakiem. Należy do rodziny powojowatych (Convolvulaceae).

>>Przeczytaj też: Modne wilce - efektowne pnącza do ogrodu, na balkon i taras. Gatunki, uprawa, pielęgnacja i zastosowanie wilców

Wilec ziemniaczany - opis

Wilec ziemniaczany zaliczany jest do bylin. Ma delikatnie wzniesiony układ pędów, choć zazwyczaj pokrój jest płożący. Łodyga jest mięsista i przeważnie intensywnie rozgałęziona. Pędy rośliny dorastają do 5 m długości, ale okazy uprawiane w naszym kraju są zdecydowanie krótsze.
Wilec ziemniaczany tworzy jadalne, pomarańczowe lub różowawe bulwy korzeniowe o wydłużonym kształcie. Ich miąższ może być czerwony, biały lub różowy - zależy to od odmiany. Liście mogą mieć różny kształt - jajowaty, sercowaty, klapowany, ułożone są skrętolegle, osadzone na ogonkach. Kolor liści może być jasno- lub ciemnozielony, czerwony, bordowy.
Okres kwitnienia wilca ziemniaczanego przypada na lipiec-sierpień, choć w naszym klimacie kwitnie rzadko. Okazałe kwiaty, zazwyczaj zebrane po 3-4 w kątach liści, dzwonkowate lub lejkowate mogą być różowe, purpurowe, fioletowe, białe. Owocem jest jajowatego kształtu torebka zawierająca ciemnobrązowe  nasiona.

Odmian wilca ziemniaczanego jest dużo, do ciekawszych należą:

  • ‘Purple’ – odmiana o liściach ciemnopurpurowych z dobrze zaznaczonym żyłkowaniem
  • ‘Margerite’ – odmiana o liściach jasnozielonych, trójkątnego kształtu i ostrym wierzchołku

Wilec ziemniaczany - warunki uprawy i pielęgnacja

Wilec ziemniaczany lubi miejsca słoneczne lub półcieniste, ciepłe, osłonięte od wiatru. Podłoże powinno być żyzne, przewiewne i dość wilgotne. Susza bardzo szybko prowadzi do usychania liści, a zalewanie do chorób grzybowych. Dlatego wyczucie w podlewaniu tej rośliny jest istotne w uprawie.
Aby roślina lepiej się krzewiła warto uszczykiwać pędy. Roślina nie wymaga nawożenia mineralnego, ale raz na jakiś czas warto zastosować kompost lub obornik. Wilec ziemniaczany rozmnaża się przez wysiew nasion - w naszym kraju raczej ta metoda stosowana jest rzadko, ponieważ roślina rzadko zawiązuje nasiona. Można go też rozmnażać przez sadzonki pędowe.

Wilec ziemniaczany - zastosowanie

Wilec ziemniaczany jest bardzo popularny w Indiach, Chinach czy Tanzanii, gdzie przede wszystkim jest uprawiany ze względu na jadalne bulwy. Mają one smak słodkiego ziemniaka, można je jeść ugotowane lub upieczone. Wykorzystuje się je do produkcji mąki, alkoholu. Są bogate w witaminę C, A i z grupy B, mają niski indeks glikemiczny. Importowane bulwy można dostać w naszym kraju praktycznie w każdym markecie. Z racji wysokiej ozdobności liści i kwiatów w Polsce coraz częściej uprawiana jest jako roślina ozdobna, szczególnie jako uzupełnienie kompozycji donicowych na balkonach, tarasach czy w ogrodzie. Idealnie komponuje się np. z hostami. Dzięki dużym liściom roślinę można wykorzystać do zakrywania mało atrakcyjnych miejsc w ogrodzie. Warto wykorzystać go jako roślinę płożącą lub pnącą (prowadzoną na podporach).

Poznaj też inne wilce:

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.