Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Pnącza
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Wilec trójbarwny

Ipomoea tricolor
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: średnio
Pokrój: płożący
Wysokość: 2 m - 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Wilec trójbarwny pochodzi z Ameryki Południowej oraz Środkowej, prawdopodobnie pierwszym miejscem gdzie można było spotkać wilca trójbarwnego był Meksyk. W Polsce roślina jest znana i często sadzona w ogrodach przydomowych. Należy do rodziny powojowatych (Convolvulaceae).

Wilec trójbarwny - opis

Wilec trójbarwny to dość popularne jednoroczne pnącze o płożącym, przewieszającym się pokroju. Giętkie pedy zazwyczaj dorastają do 2-3 m długości. Zielone liście sercowatego kształtu są potrójnie klapowane. Okres kwietnia wilca trójbarwnego trwa od lipca do września. Kielichowate kwiaty umieszczone są na długich szypułkach, wyróżniają się pięknym mocno niebieskim kolorem, co jest najważniejszym atutem tego okazu. Jedną z najbardziej popularnych i najchętniej wybieranych odmian wilca trójbarwnego jest 'Heavenly Blue'. Owoce wilca to torebki, wewnątrz których znajdują się nasiona.

>>Przeczytaj też: Modne wilce - efektowne pnącza do ogrodu, na balkon i taras. Gatunki, uprawa, pielęgnacja i zastosowanie wilców

Wilec trójbarwny - warunki uprawy i pielęgnacja

Wilec trójbarwny lubi miejsca słoneczne i ciepłe, osłonięte od wiatru. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne, przewiewne i średnio wilgotne. Na podłożach zdecydowanie mniej zasobnych roślina słabiej kwitnie, jednak nie zamiera. Wilec jest wrażliwy na mróz, dlatego nasiona należy wysiewać do gruntu po ostatnich przymrozkach wiosennych.
Warto pod wysiew nasion wilca przygotować podłoże z dodatkiem kompostu. Takie naturalne nawożenie bardzo pozytywnie wpływa na roślinę. Można też zastosować nawożenie mineralne, dbając jednak o właściwe dobranie dawki do zasobności podłoża, aby nie doszło do przenawożenia. Wilec rozmnaża się przez nasiona wysiewane do gruntu w maju - rozsadę można przygotować wcześniej.

Wilec trójbarwny - zastosowanie

Wilec trójbarwny bardzo ładnie prezentuje się w ogrodach przydomowych i zieleni miejskiej. Można go uprawiać w pojemnikach ustawianych na balkonach bądź tarasach. W uprawie pojemnikowej warto zastosować podporę, np. kratkę, po której roślina będzie się pięła do góry.

Poznaj też inne wilce:

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.