Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Pnącza
lista roślin
fot: Maria Muszalska

Wilec klapowany

Mina lobata (syn. Qamoclit lobata)
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący
Wysokość: 3 m - 5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: pomarańczowa, żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Wilec klapowany jest pnączem, uprawianym u nas jako roślina jednoroczna. Należy do rodziny powojowatych Convolvulaceae. Pochodzi z Ameryki Południowej (tam jest byliną). Pędy osiągają do 5 metrów długości (zazwyczaj mają 3–3,5 m).]

Jest pnączem ozdobnym z kwiatów, które są zebrane w jednostronne, wielobarwne kwiatostany – wiechy. Najmłodsze kwiaty z wiechy (jeszcze zamknięte) są czerwono-purpurowe, starsze – tuż przed otwarciem – pomarańczowe, a otwarte od jasnożółtych do prawie białych. Cała wiecha przypomina wyglądem płomień.
Roślina kwitnie od VI do IX–X (do jesiennych przymrozków). Liście są duże, potrójnie klapowane, jasnozielone.

Wilec klapowany świetnie nadaje się do obsadzania altan, pergoli, trejaży, parkanów, krat, balkonów. Wymaga słonecznego, osłoniętego od wiatrów stanowiska i przepuszczalnej, wilgotnej i w miarę zasobnej gleby (na glebach słabszych gorzej rośnie i mniej intensywnie kwitnie).

Jest bardzo wrażliwy na przymrozki, rośliny sadzimy do gruntu po 15 maja (gdy mienie niebezpieczeństwo przymrozków).

Wilec klapowany rozmnaża się przez nasiona wysiewane w III–IV do inspektu lub w maju bezpośrednio do gruntu. Aby rośliny zakwitły wcześniej należy wysiać nasiona na początku marca do doniczek i ustawić je na parapecie okna, a po wiosennych przymrozkach wysadzić z całą bryłą do gruntu.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.