Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Pnącza
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Wiciokrzew Tellmanna

Lonicera x tellmanniana
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący
Wysokość: do 6 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: pomarańczowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Wiciokrzew Tellmanna to mieszaniec wiciokrzewu wieczniezielonego (Lonicera sempervirens) i wiciokrzewu tragofyla (Lonicera Tragophylla). Wiciokrzew Tellmanna to pnącze ogrodowe o bardzo dekoracyjnych złotopomarańczowych kwiatach o oryginalnym kształcie (niestety kwiaty nie pachną). Wiciokrzew Tellmann kwitnie od maja do końca lipca. Pnącze rośnie szybko, bo nawet 1-2 m rocznie i dorasta do 5-6 metrów długości.
Wiciokrzew Tellmanna wytwarza dość płytki system korzeniowy, w związku z czym korzystne jest ściółkowanie rośliny torfem lub korą sosnową (w ciągu sezonu utrzyma wilgoć, a w zimie zabezpieczy przed mrozem).
Wiciokrzew Tellmanna nie ma dużych wymagań glebowych i z powodzeniem będzie rósł w każdej glebie ogrodowej za wyjątkiem jałowej i suchej. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, ale dobrze radzi sobie w lekkim półcieniu (kwitnie wtedy mniej obficie). Najlepiej posadzić to pnącze przy podporach: ogrodzeniach, altanach, trejażach czy kratkach, ale dobrze sprawdza się także jako roślina okrywowa, wijąc się swobodnie po ziemi. Wiciokrzew Tellmanna można posadzić także w donicy i uprawiać przy kratce na tarasie lub balkonie. Rzadko kiedy przemarza, jednak okazy w doniczkach warto zabezpieczyć styropianem. Pnącze można przycinać raz na kilka gdy osiągnie zbyt duże rozmiary.

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.