Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Pnącza
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Ewa Łuczak

Wiciokrzew przewiercień

Lonicera caprifolium
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: dużo
Pokrój: pnący
Wysokość: do 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - X
Roślina ozdobna z: kwiatów, pędów, liści/igieł, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Wiciokrzew przewiercień to pnącze z rodziny przewiertniowatych Caprifoliaceae, o dekoracyjnych, intensywnie pachnących kwiatach.
Jego pędy dorastają do 3 m długości (przyrost roczny około 1 m). Kwitnie w maju i czerwcu, kwiaty są kremowobiałe, czasem z różowym odcieniem. Pomarańczowe owoce dojrzewają od lipca do października.
Zielone (na stronie spodniej niebieskawozielonawe) liście są szerokoeliptyczne, krótkoogonkowe, najwyższe z nich zrośnięte nasadami tworzą jakby talerzyk obejmujący łodygę. Roślina trująca.

Wiciokrzew przewiercień nie ma specjalnych wymagań glebowych, ale należy zapewnić mu stałą wilgotność, ponieważ charakteryzuje się płytkim systemem korzeniowym. Stanowisko może być słoneczne lub półcieniste.
Polecany do sadzenia przy altanach, ogrodzeniach i różnego typu podporach.
Rozmnaża się go przez sadzonki bądź przez odkłady (przyginając pęd do ziemi i przysypując go, a po ukorzenieniu odcinając i przesadzając nową roślinę).

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.