Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Pnącza
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Wiciokrzew pomorski 'Graham Thomas'

Lonicera periclymenum 'Graham Thomas'
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: mało
Pokrój: pnący
Wysokość: do 4 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: beżowo-żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Wiciokrzew pomorski 'Graham Thomas' to bardzo dekoracyjne i łatwe w uprawie pnącze ogrodowe. Kwitnie długo i obficie od maja do października. Kwiaty są mocno pachnące, rurkowate, beżowo-żółte. Na jesieni pojawiają się ozdobne czerwone owoce. Dekoracyjne są także liście: niewielkie, jajowate, szczytowo zrośnięte, częściowo zimozielone – opadają tylko w surowe zimy. Pnącze dorasta do 4 m, a roczne przyrosty mogą dochodzić nawet do 1-2 m.
Wiciokrzew pomorski 'Graham Thomas' ze względu na niewielkie rozmiary doskonale nadaje się do małych ogrodów. Pnącze to najlepiej sadzić przy podporach – ogrodzeniach, trejażach, altanach czy kratkach. Można także uprawiać je w pojemnikach na balkonach czy tarasach.
Wiciokrzew pomorski 'Graham Thomas' nie wymaga cięcia, poza przycinaniem zbyt długich pędów. Raz na 2-3 lata warto roślinę odmłodzić, wycinając najstarsze pędy.
Wiciokrzew pomorski 'Graham Thomas' najlepiej rośnie na stanowiskach osłoniętych przed silnymi wiatrami. Lubi pełne słońce ale może także rosnąć w lekkim półcieniu – jednak gorzej wtedy kwitnie. Wiciokrzew pomorski 'Graham Thomas' ma niewielkie wymagania co do gleby i dobrze rośnie w większości ziemi ogrodowych. Bez problemu zimuje i nie wymaga okrywania (okrycia wymagają osobniki rosnące w pojemnikach – trzeba pojemniki osłonić na zimę styropianem).

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.