Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Pnącza
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Wiciokrzew Browna

Lonicera x brownii
Kategoria: Pnącza
Podlewanie:
Pokrój:
Wysokość: do 5 m
Barwa liści/igieł: zielona, niebieskozielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Wiciokrzew Browna to popularne, długo kwitnące pnącze ogrodowe. Wiciokrzew Browna to mieszaniec powstały ze skrzyżowania Lonicera hirsuta z Lonicera sempervirens.
Wiciokrzew Browna jest łatwy w uprawie, dobrze rośnie zarówno na stanowisku słonecznym, jak i półcienistym. Idealna gleba dla tego pnącza powinna być żyzna i przepuszczalna, jednak wiciokrzew Browna jest bardzo tolerancyjny i odporny. Źle będzie rósł jedynie na glebach bardzo kwaśnych, suchych lub ciężkich i gliniastych.
Wiciokrzew Browna doskonale wygląda posadzony przy altanie, pergoli, płocie lub ogrodzeniu. Szybko się rozrasta,  roczne przyrosty mogą wynosić nawet 1 m, dorasta maksymalnie do 5 m długości. Z uwagi na dużą mrozoodporność, często jest sadzony także w donicach na balkonach lub tarasach przy kratkach lub innych podporach.
Rurkowate kwiaty wiciokrzewu Browna zebrane są w trzykwiatowe wierzchotki, ułożone parami w kątach liści lub w główki na szczytach pędów. W zależności od odmiany, kwiaty mogą być złociste, miedziane, pomarańczowe lub czerwone, są delikatnie pachnące, pojawiają się od czerwca do września. Liście są najczęściej zielone lub niebieskozielone, ale u niektórych odmian mogą mieć również inne barwy. Są jajowate lub owalne, całobrzegie. Liście podkwiatowe są tarczowato zrośnięte. Dekoracyjne są również jego kuliste, błyszczące pomarańczowo-czerwone owoce – pojawiają się od sierpnia do października.
Wiciokrzew Browna co kilka lat wymaga cięcia odmładzającego, aby skrócić zbyt długie i stare pędy oraz pobudzić roślinę do intensywniejszego kwitnienia. Pnącze to można rozmnażać za pomocą sadzonek pędowych lub przez odkłady poziome.

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.