Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Pnącza
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Tunbergia wielkokwiatowa

Thunbergia grandiflora
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący
Wysokość: 1 m - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Tunbergia wielkokwiatowa pochodzi z południowo-wschodniej Azji i tam można spotkać ją w naturalnym środowisku. W Polsce uprawiana jest jako roślina ozdobna w pojemnikach. Należy do rodziny akantowatych (Acanthaceae).

Tunbergia wielkokwiatowa - opis

Tunbergia wielkokwiatowa to pnącze o drewniejących pędach i wiecznie zielonych liściach. W naturze pędy osiągają nawet do 15 m długości, w uprawie pojemnikowej maksymalnie do 2 m.
Roślina tworzy bulwiaste korzenie, z których wyrastają kanciaste pędy. Liście mają owalny kształt, osadzone są na długich ogonkach.
tunbergia wielkokwiatowa kwitnie od czerwca do sierpnia (w zależności od pogody). rurkowate, pięciopłatkowe kwiaty mają niebieskawy kolor. Owoce są podobne do nasion wilca, jednak są wydłużone z tzw. dziobem. Wewnątrz nich znajdują się nasiona, przeważnie po cztery sztuki. W momencie gdy nasiona są dojrzałe, owoce pękają i wystrzeliwują je nawet na kilka metrów przed roślinę.
Ciekawą odmiana jest kwitnąca na biało 'Alba'.

Tunbergia wielkokwiatowa - warunki uprawy

Zimą tunbergię najlepiej przechowywać w pomieszczeniu chłodnym, ale jasnym. Roślina najlepiej rośnie w podłożu żyznym, przewiewnym i lekko wilgotnym. Stanowisko powinno być ciepłe i słoneczne, osłonięte od wiatrów. Na zewnątrz tunbergię można wystawiać, gdy minie już niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków (czy po 15 maja).

Tunbergia wielkokwiatowa - pielęgnacja

Tunbergia dobrze reaguje na nawożenie mineralne, zwłaszcza nawozami ze zwiększoną zawartością potasu. Nawożenie najlepiej rozpocząć latem i powtarzać co 2-3 tygodnie aż do jesieni. Roślinę należy regularnie podlewać, ponieważ bardzo źle znosi niedobory wody (szybko więdnie i zamiera). W uprawie tunbergii dobrze jest zastosować podpory. Roślina rozmnaża się przez wysiew nasion.

Tunbergia wielkokwiatowa - zastosowanie

Tunbergia wielkokwiatowa to idealna ozdoba balkonów lub tarasów oraz wnętrz. Możną ja uprawiać w zwykłych doniczkach rozpinając pędy na podporach albo w wiszących pojemnikach.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze pnącza jednoroczne do ogrodu i na balkon

Poznaj inne kwitnące pnącza:

 

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.