Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Pnącza
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Rodochiton

Rhodochiton atrosanguineum
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący
Wysokość: do 2 m
Barwa liści/igieł: zielono-purpurowa
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - X
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Rodochiton to interesujące pnącze o ozdobnych liściach i kwiatach. W krajach o cieplejszym klimacie żyje kilka lat, w Polsce jest uprawiane jako roślina jednoroczna. Ze względu na łatwość uprawy w pojemnikach, doskonale nadaje się do ozdoby balkonów i tarasów.

Rodochiton osiąga zwykle 80–150 cm wysokości. Ma zielone, sercowate liście z purpurowymi przebarwieniami. Jego kwiaty mają parasolowato-rurkowaty kształt i różowy kolor. Są osadzone na długich szypułkach. Rodochiton kwitnie zazwyczaj od czerwca do października.
Rodochiton należy uprawiać w miejscach słonecznych, ciepłych i zacisznych. Optymalne są wystawy wschodnie i zachodnie (na południowych może ulegać poparzeniu, a w dodatku uprawa jest bardziej pracochłonna). Pnącze preferuje podłoża zasobne, próchnicze, dobrze utrzymujące wilgoć o lekko kwaśnym odczynie. Może to być podłoże torfowe z dodatkiem ziemi ogrodowej i gliny.

Rodochiton najczęściej uprawia się z nasion (rzadziej można nabyć sadzonki), wysiewanych wczesną wiosną do naczynia z wilgotną watą. Dopiero po kilkunastu dniach strzępki waty z nasionami przenosi się do pojemników z żyzną ziemią. Nasiona można wysiać bezpośrednio do donic, jednak gatunek ten słabo kiełkuje. W pełni uformowane sadzonki przenosi się na zewnątrz od drugiej połowy maja (nie lubią spadku temperatury poniżej 5 st. C).
Rodochiton dobrze wygląda uprawiany zarówno w wiszących donicach, jak i wolnostojących pojemnikach (wtedy warto zapewnić mu podporę, na której będą owijały się pędy).

Przez cały okres wegetacyjny roślinę należy regularnie podlewać i zasilać stosując nawozy wieloskładnikowe. Nie powinno się dopuszczać do całkowitego przysychania podłoża. Młode pnącze można uszczykiwać, aby pobudzić lepsze krzewienie.


Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.