Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Pnącza
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Powojnik wielkopłatkowy

Clematis macropetala
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnącze
Wysokość: 3 m - 5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, fioletowa, biała, niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Powojnik wielkopłatkowy jest jednym z mniej znanych gatunków powojników botanicznych zaliczanych do wspólnej grupy Atragene.
Powojnik wielkopłatkowy to pnącze zasługujące na uwagę przede wszystkim ze względu na niewielkie wymagania uprawowe oraz duże walory dekoracyjne – ozdobne są jego dzwonkowate, półpełne kwiaty. Kwiaty powojnika wielkopłatkowego najczęściej mają kolor niebieski lub biały (są też odmiany o kwiatach różowych i fioletowych), są niezbyt duże, ale za to pojawiają się na roślinie bardzo licznie i rozwijają się wcześnie (kwiecień–maj), niekiedy powtarzając kwitnienie latem (sierpień). Po przekwitnieniu na roślinie pozostają ozdobne, „puchate” owocostany.
Powojnik wielkopłatkowy dorasta do 3–5 m i znakomicie sprawdza się jako roślina okrywowa lub pnącze do posadzenia przy altanach.
Powojnik wielkopłatkowy nie wymaga cięcia, chyba że mocno się rozrośnie – wtedy można bez obaw skrócić jego pędy. Ewentualne przycinanie należy zaplanować na wiosnę, po przekwitnięciu roślin, pamiętając jednak, że po zabiegu roślina może już nie powtórzyć kwitnienia w danym roku (drugie kwitnienie na pędach jednorocznych).
Powojnik wielkopłatkowy jest gatunkiem mało wymagającym i łatwym w uprawie. Można go sadzić zarówno na stanowisku słonecznym, jak i w półcieniu. Nie trzeba okrywać jego pędów na zimę, gdyż jest całkowicie mrozoodporny. Jest także mało podatny na typowe choroby powojników. Jedynie w stosunku do podłoża powojnik wielkopłatkowy ma nieco wyższe wymagania – potrzebuje gleb żyznych, przepuszczalnych, lekko zasadowych i stosunkowo wilgotnych. Nie znosi przesuszania ani zalewania. Należy pamiętać, aby korzenie rośliny zawsze znajdowały się w cieniu, gdyż powojniki nie lubią ich przegrzewania. Pomoże nam w tym ściółkowanie, które nie tylko zapewni ochronę korzeniom, ale też zapobiegnie wysuszaniu gleby i ograniczy rozwój chwastów. Podobnie jak inne powojniki tej grupy, powojnik wielkopłatkowy rozmnaża się bardzo dobrze przez sadzonki pędowe, odkłady i nasiona.

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.