Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Pnącza
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Powojnik wielkokwiatowy 'Nina'

Clematis 'Nina'
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący
Wysokość: do 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - IX
Roślina ozdobna z: liści/igieł, owoców, kwiatów, pędów

Galeria zdjęć:

Opis:

Powojnik wielkokwiatowy 'Nina' to polska odmiana powojnika, wyhodowana przez Stefana Franczaka SJ, a wprowadzona do handlu w 2010 roku, przez szkółkę Clematis Sz. Marczyńskiego i W. Piotrowskiego. W 2010 roku odmiana ta zdobyła wyróżnienie na wystawie Zieleń to Życie, w Warszawie.

Powojnik wielkokwiatowy 'Nina' to pnącze, o jasnozielonych, sezonowych liściach i sile wzrostu typowej dla gatunku, dorastające do 2 m wysokości i wspinające się po podporach, oplatając się wokół nich za pomocą ogonków liściowych. Piękne, duże, pojedyncze kwiaty (17-19 cm średnicy) są jasnoróżowe z ciemnoróżowymi brzegami, o ośmiu owalnych, ostro zakończonych, cieniowanych działkach kielicha, z ciemniejszymi brzegami i wyraźnym żebrowaniem. Pręciki umieszczone są na białoróżowych nitkach, pylniki sa również koloru różowego. 'Nina' należy do grupy powojników wielkokwiatowych wcześnie kwitnących, zakwita już pod koniec maja i kwitnie nieprzerwanie do września. Już w czerwcu pierwsze kwiaty stopniowo przekształcają się  w ozdobne owocostany, obecne na roślinie do października.

Powojnik wielkokwiatowy 'Nina' najlepiej rośnie w przeciętnej ogrodowej, ale próchnicznej, przepuszczalnej i żyznej, umiarkowanie wilgotnej glebie, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie i kwitnie na stanowisku słonecznym, ale w cieniu również da sobie radę. Strefa mrozoodporności 5B.

Co roku roślinę należy zasilić kompostem, a ziemię wokół wyściółkować korą, która zapobiega parowaniu wody i osłania podłoże przed nagrzewaniem (czego powojniki bardzo nie lubią). Podobne zadanie mogą spełnić niskie rośliny okrywowe. Ważnym zabiegiem jest cięcie pędów. U odmian wielkokwiatowych wcześnie kwitnących ('Nina') przycina się całe rośliny wczesną wiosną (od końca lutego do początku kwietnia). W pierwszym roku po posadzeniu tnie się nad 2-3 parą pąków, 20-50 cm nad ziemią, w drugim roku roślinę przycinamy na wysokości około 70cm nad ziemią, a od trzeciego roku po posadzeniu przycinamy tylko stare i chore pędy oraz wierzchołki roślin, na wysokości 100-150cm nad poziomem gruntu. Przed zimą podstawę roślin należy obsypać kopczykiem z kory lub okryć stroiszem.

Powojnik wielkokwiatowy 'Nina' doskonale nadaje się na pergole, kraty, do sadzenia przy altanach i ogrodzeniach oraz innych podporach ogrodowych. Może również wspinać się po naturalnych podporach, np. krzewach liściastych lub iglastych oraz krzewinkach. Doskonale nadaje się również do sadzenia w pojemnikach (pod warunkiem ich prawidłowego zabezpieczenia przed zimą). Odmiana ta szczególnie dekoracyjnie wygląda sadzona na tle roślin o ciemnych liściach, które pięknie kontrastują z jej jasnymi kwiatami.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.