Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Pnącza
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Powojnik wielkokwiatowy 'Maria Skłodowska-Curie'

Clematis 'Maria Skłodowska-Curie'
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący
Wysokość: 1,7 m - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów, pędów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Powojnik wielkokwiatowy 'Maria Skłodowska-Curie' to polska odmiana powojnika wielkokwiatowego, wyhodowana przez Szczepana Marczyńskiego w 2011 roku, uroczyście ochrzczona i nazwana na Wystawie Zieleń To Życie w 2011 roku w Warszawie. Wprowadzona do handlu w 2012 roku, przez szkółkę Clematis Sz. Marczyńskiego i W. Piotrowskiego.

>>Przeczytaj też: Powojniki: kwitnące pnącza. wymagania, pielęgnacja i gatunki powojników

Maria Skłodowska-Curie - powojnik o białych kwiatach

Powojnik wielkokwiatowy 'Maria Skłodowska-Curie' to pnącze należące do grupy powojników wielkokwiatowych wcześnie kwitnących, o jasnozielonych, sezonowych, błyszczących liściach, pojedynczych lub trójlistkowych, całobrzegich, eliptycznych do niemalże okrągłych. Średniej intensywności siła wzrostu jest typowa dla gatunku, a odmiana ta osiąga docelowo 1,7-2 m wysokości. Pnącze wspina się po podporach, oplatając się wokół nich za pomocą ogonków liściowych. Piękne, duże, pełne kwiaty (10-12 cm średnicy), na początku kwitnienia niemalże kuliste, potem nieco spłaszczone, półpełne, są białe, z zielonymi przebarwieniami, o 35-45 (max. do 70) ostro zakończonych, eliptycznych działkach kielicha. Jasnożółte pręciki i białe słupki wypełniają całkowicie środek kwiatów. 'Maria Skłodowska-Curie' zakwita w czerwcu i kwitnie wyjątkowo obficie do lipca, potem obfitość kwitnienia jest nieco mniejsza, ale trwa nieprzerwanie do końca września.

>>Przeczytaj też: Powojniki mrozoodporne. Uprawa i odmiany powojników odpornych na mróz

Powojnik 'Maria Curie-Skłodowska'

Powojnik wielkokwiatowy 'Maria Skłodowska-Curie' najlepiej rośnie w przeciętnej ogrodowej, przepuszczalnej i żyznej, umiarkowanie wilgotnej glebie, o obojętnym. Najlepiej rośnie i kwitnie na stanowisku słonecznym. Jest dość wrażliwa na silne wiatry, przed którymi powinna być osłonięta, a na szczególnie nagrzanych, słonecznych stanowiskach, może cierpieć z powodu przegrzania. Odmiana całkowicie mrozoodporna, strefa mrozoodporności 4.

Co roku roślinę należy zasilić kompostem, a ziemię wokół wyściółkować korą, która zapobiega parowaniu wody i osłania podłoże przed nagrzewaniem (czego powojniki bardzo nie lubią). Podobne zadanie mogą spełnić niskie rośliny okrywowe. Ważnym zabiegiem jest cięcie pędów. U odmian wielkokwiatowych wcześnie kwitnących przycina się rośliny wczesną wiosną (od końca lutego do początku kwietnia). Nie wymagają one bardzo silnego cięcia. Przycinamy wszystkie pędy na mniej więcej jednakowej wysokości od 100 do 150 cm (im młodsza lub słabsza roślina tym tniemy niżej, ale należy pozostawić na każdym pędzie min 2-3 oczka). Przed zimą podstawę roślin należy obsypać kopczykiem z kory lub okryć stroiszem.

Powojnik wielkokwiatowy 'Maria Skłodowska-Curie' doskonale nadaje się na pergole, kraty, do sadzenia przy altanach i ogrodzeniach oraz innych podporach ogrodowych. Może również wspinać się po naturalnych podporach, np. krzewach liściastych lub iglastych oraz krzewinkach. Doskonale nadaje się również do sadzenia w dużych pojemnikach (pod warunkiem ich prawidłowego zabezpieczenia przed zimą). Odmiana ta szczególnie dekoracyjnie wygląda sadzona na tle roślin o ciemnych liściach, które pięknie kontrastują z jej jasnymi kwiatami.

>>Przeczytaj też: Powojniki (Clematisy) kwitnące jesienią: pielęgnacja i odmiany

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.