Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Pnącza
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Powojnik wielkokwiatowy 'Kiri Te Kanawa'

Clematis 'Kiri Te Kanawa'
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący
Wysokość: do 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieska, fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - IX
Roślina ozdobna z: pędów, owoców, liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Powojnik wielkokwiatowy 'Kiri Te Kanawa' to brytyjska odmiana powojnika wielkokwiatowego wcześnie kwitnącego, wyhodowana przez B. Fretwell w 1986 roku.

Powojnik wielkokwiatowy 'Kiri Te Kanawa' to pnącze należące do grupy powojników Wielkokwiatowych Wcześnie Kwitnących, o zielonych, sezonowych liściach, całobrzegich, eliptycznych do niemalże okrągłych. Średniej intensywności siła wzrostu jest typowa dla gatunku, a odmiana ta osiąga docelowo 3m wysokości. Pnącze wspina się po podporach, oplatając się wokół nich za pomocą ogonków liściowych. Piękne, duże, zawsze pełne kwiaty są ciemnoniebieskie, złożone z wielu, ułożonych warstwowo, eliptycznych, lekko pofalowanych działek kielicha. Jasne pylniki umieszczone są na białych nitkach. 'Kiri Te Kanawa' zakwita w już w maju i kwitnie do sierpnia, a niekiedy do września.

Powojnik wielkokwiatowy 'Kiri Te Kanawa' najlepiej rośnie w przeciętnej ogrodowej, przepuszczalnej i żyznej, umiarkowanie wilgotnej glebie, o obojętnym. Najlepiej rośnie i kwitnie na stanowisku słonecznym, ale w półcieniu również da sobie radę. Odmiana całkowicie mrozoodporna, strefa mrozoodporności 4.

Co roku roślinę należy zasilić kompostem, a ziemię wokół wyściółkować korą, która zapobiega parowaniu wody i osłania podłoże przed nagrzewaniem (czego powojniki bardzo nie lubią). Podobne zadanie mogą spełnić niskie rośliny okrywowe. Ważnym zabiegiem jest cięcie pędów. U odmian wielkokwiatowych wcześnie kwitnących przycina się rośliny wczesną wiosną (od końca lutego do początku kwietnia). Nie wymagają one bardzo silnego cięcia. Przycinamy wszystkie pędy na mniej więcej jednakowej wysokości od 100 do 150 cm (im młodsza lub słabsza roślina tym tniemy niżej, ale należy pozostawić na każdym pędzie min 2-3 oczka). Przed zimą podstawę roślin należy obsypać kopczykiem z kory lub okryć stroiszem.

Powojnik wielkokwiatowy 'Kiri Te Kanawa' doskonale nadaje się na pergole, kraty, do sadzenia przy altanach i ogrodzeniach oraz innych podporach ogrodowych. Może również wspinać się po naturalnych podporach, np. krzewach liściastych lub iglastych oraz krzewinkach. Doskonale nadaje się również do sadzenia w dużych pojemnikach (pod warunkiem ich prawidłowego zabezpieczenia przed zimą). Jest jeną z nielicznych odmian, ktorych kwiaty są na tyle trwałe, że mogą być stosowane jako kwiaty cięte w różnego typu bukietach i kompozycjach florystycznych.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.