Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Pnącza
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Powojnik wielkokwiatowy 'Generał Sikorski'

Clematis 'Generał Sikorski'
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący
Wysokość: 2 m - 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieska, fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - X
Roślina ozdobna z: liści/igieł, owoców, kwiatów, pędów

Galeria zdjęć:

Opis:

Powojnik wielkokwiatowy 'Generał Sikorski' to polska odmiana powojnika wielkokwiatowego wcześnie kwitnącego. Odmiana ta została najprawdopodobniej wyhodowana przez brata Stefana Franczaka w 1965 roku. W pochodzeniu tej odmiany występuje poważne zamieszanie, czy 'Generał Sikorski' jest tą sama odmianą co 'Jadwiga Teresa', ale wydaje się to bardziej niż prawdopodobne. Historia głosi, że w 1969, brat Franczak wysłał egzemplarz odmiany 'Jadwiga Teresa' Władysławowi Nollowi, który zmienił nazwę na 'Generał Sikorski' i zaprezentował ją jako odmianę własnej hodowli (choć występują tu pewne wątpliwości). Już jako ‘Generał Sikorski’ odmiana została wprowadzona w Wielkiej Brytanii przez Jima Fiska w 1980 roku. Wówczas brat Franczak własnoręcznie rozpoczął uprawę porównawczą obu tych odmian i stwierdził, że nie ma pomiędzy nimi żadnych różnic. Dopóki jednak są jakiekolwiek wątpliwości, odmiany te często opisywane są oddzielnie. Odmiana 'Generał Sikorski' otrzymała w Wielkiej Brytanii nagrodę Garden Merit, przyznawaną przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (Royal Horticultural Society).

Powojnik wielkokwiatowy 'Generał Sikorski' to pnącze należące do grupy powojników Wielkokwiatowych Wcześnie Kwitnących, o zielonych, sezonowych liściach, całobrzegich, eliptycznych do niemalże okrągłych. Średniej intensywności siła wzrostu jest typowa dla gatunku, a odmiana ta osiąga docelowo 2-3m wysokości. Pnącze wspina się po podporach, oplatając się wokół nich za pomocą ogonków liściowych. Piękne, duże, pojedyncze kwiaty są niebieskofioletowe, z ledwo dostrzegalną fioletową pręgą biegnącą przez środek każdego z płatków, kwiaty są złożone z 6-8  owalnych działek kielicha. Kremowe pylniki umieszczone są na zielonkawych nitkach.  'Generał Sikorski' zakwita w czerwcu i kwitnie nieprzerwanie i obficie do września.

Powojnik wielkokwiatowy  'Generał Sikorski' najlepiej rośnie w przeciętnej ogrodowej, przepuszczalnej i żyznej, umiarkowanie wilgotnej glebie, o obojętnym. Najlepiej rośnie i kwitnie na stanowisku półcienistym, ale w cieniu również da sobie radę. Na szczególnie nagrzanych, słonecznych stanowiskach, może cierpieć z powodu przegrzania, wówczas kwitnie też krócej, a kwiaty bledną. Odmiana całkowicie mrozoodporna, strefa mrozoodporności 4.

Co roku roślinę należy zasilić kompostem, a ziemię wokół wyściółkować korą, która zapobiega parowaniu wody i osłania podłoże przed nagrzewaniem (czego powojniki bardzo nie lubią). Podobne zadanie mogą spełnić niskie rośliny okrywowe. Ważnym zabiegiem jest cięcie pędów. U odmian wielkokwiatowych wcześnie kwitnących przycina się rośliny wczesną wiosną (od końca lutego do początku kwietnia). Nie wymagają one bardzo silnego cięcia. Przycinamy wszystkie pędy na mniej więcej jednakowej wysokości od 100 do 150 cm (im młodsza lub słabsza roślina tym tniemy niżej, ale należy pozostawić na każdym pędzie min 2-3 oczka). Przed zimą podstawę roślin należy obsypać kopczykiem z kory lub okryć stroiszem.

Powojnik wielkokwiatowy  'Generał Sikorski' doskonale nadaje się na pergole, kraty, do sadzenia przy altanach i ogrodzeniach oraz innych podporach ogrodowych. Może również wspinać się po naturalnych podporach, np. krzewach liściastych lub iglastych oraz krzewinkach. Doskonale nadaje się również do sadzenia w dużych pojemnikach (pod warunkiem ich prawidłowego zabezpieczenia przed zimą).

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Tagi: powojniki
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.