Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Pnącza
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Powojnik wielkokwiatowy 'Frau Susanne'

Clematis 'Frau Susanne'
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący
Wysokość: do 2,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VIII
Roślina ozdobna z: owoców, liści/igieł, kwiatów, pędów

Galeria zdjęć:

Opis:

Powojnik wielkokwiatowy 'Frau Susanne' to japońska odmiana powojnika wielkokwiatowego wcześnie kwitnącego, wyhodowana przez Masako Takeuchi w 1985 roku.

Powojnik wielkokwiatowy 'Frau Susanne' to pnącze należące do grupy powojników Wielkokwiatowych Wcześnie Kwitnących, o zielonych, sezonowych liściach, całobrzegich, eliptycznych do niemalże okrągłych. Średniej intensywności siła wzrostu jest typowa dla gatunku, a odmiana ta osiąga docelowo 2,5m wysokości. Pnącze wspina się po podporach, oplatając się wokół nich za pomocą ogonków liściowych. Piękne, duże, pojedyncze kwiaty (13-17cm średnicy) o gwiazdkowatym kształcie, są kremowobiałebiałe, z różowym cieniowaniem płatków i ich unerwieniem, intensywniejącym ku ich brzegom i wierzcholkom, kwiaty są złożone z 6-8 ostro zakończonych, lancetowatych, lekko pofalowanych działek kielicha. Żólte pylniki umieszczone są na zielonkawych nitkach.  'Frau Susanne' zakwita w już w połowie maja i kwitnie wyjątkowo obficie do czerwca, ponownie zakwita w sierpniu. (intensywność drugiej fazy kwitnienia można zwiekszyć, usuwając wszystkie poprzednio przekwitnięte kwiaty).

Powojnik wielkokwiatowy  'Frau Susanne' najlepiej rośnie w przeciętnej ogrodowej, przepuszczalnej i żyznej, umiarkowanie wilgotnej glebie, o obojętnym. Najlepiej rośnie i kwitnie na stanowisku półcienistym, ale w cieniu również da sobie radę. Jest dość wrażliwy na silne wiatry, przed którymi powinien być osłonięty, a na szczególnie nagrzanych, słonecznych stanowiskach, może cierpieć z powodu przegrzania. Odmiana całkowicie mrozoodporna, strefa mrozoodporności 4.

Co roku roślinę należy zasilić kompostem, a ziemię wokół wyściółkować korą, która zapobiega parowaniu wody i osłania podłoże przed nagrzewaniem (czego powojniki bardzo nie lubią). Podobne zadanie mogą spełnić niskie rośliny okrywowe. Ważnym zabiegiem jest cięcie pędów. U odmian wielkokwiatowych wcześnie kwitnących przycina się rośliny wczesną wiosną (od końca lutego do początku kwietnia). Nie wymagają one bardzo silnego cięcia. Przycinamy wszystkie pędy na mniej więcej jednakowej wysokości od 100 do 150 cm (im młodsza lub słabsza roślina tym tniemy niżej, ale należy pozostawić na każdym pędzie min 2-3 oczka). Przed zimą podstawę roślin należy obsypać kopczykiem z kory lub okryć stroiszem.

Powojnik wielkokwiatowy  'Frau Susanne' doskonale nadaje się na pergole, kraty, do sadzenia przy altanach i ogrodzeniach oraz innych podporach ogrodowych. Może również wspinać się po naturalnych podporach, np. krzewach liściastych lub iglastych oraz krzewinkach. Doskonale nadaje się również do sadzenia w dużych pojemnikach (pod warunkiem ich prawidłowego zabezpieczenia przed zimą).

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.