Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Pnącza
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Powojnik wielkokwiatowy 'Barbara'PBR

Clematis 'Barbara'PBR
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący
Wysokość: 2 m - 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: pędów, liści/igieł, owoców, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Powojnik wielkokwiatowy 'Barbara' to polska odmiana powojnika wielkokwiatowego, późnokwitnącego. Pochodzi z hodowli Szczepana Marczyńskiego, wprowadzona do handlu w 2001 roku. Odmiana nagrodzona złotym medalem na wystawie Plantarium w 2002 roku.

Powojnik wielkokwiatowy 'Barbara' to pnącze, o zielonych, sezonowych liściach i sile wzrostu typowej dla gatunku, dorastajace do 3m wysokości i wspinające się po podporach, oplatając się wokół nich za pomocą ogonków liściowych. Piękne, duże, pojedyncze kwiaty są intensywnie różowe z jaśniejszymi przebarwieniami, o 5-7 owalnych, zaostrzonych na końcach działkach kielicha i bordowych pręcikach umieszczonych na jasnych nitkach. 'Barbara' należy do grupy powojników wielkokwiatowych późno kwitnących, zakwita  obficie, na tegorocznych pędach w już pod koniec maja i kwitnie do połowy lipca. Powtarza kwitnienie, ponownie obsypując się kwiatami od końca sierpnia do września, kiedy kwiaty stopniowo przekształcają się  w ozdobne owocostany, obecne na roślinie do października.

Powojnik wielkokwiatowy 'Barbara' najlepiej rośnie w przeciętnej ogrodowej, ale próchnicznej, przepuszczalnej i żyznej, umiarkowanie wilgotnej glebie, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie i kwitnie na stanowisku słonecznym, ale w cieniu również da sobie radę. Roślina mrozoodporna. Strefa mrozoodporności 4.

Co roku roślinę należy zasilić kompostem, a ziemię wokół wyściółkować korą, która zapobiega parowaniu wody i osłania podłoże przed nagrzewaniem (czego powojniki bardzo nie lubią). Podobne zadanie mogą spełnić niskie rośliny okrywowe. Ważnym zabiegiem jest cięcie pędów. U odmian kwitnących latem przycina się całe rośliny wczesną wiosną (od końca lutego do początku kwietnia), nad 2-3 parą pąków, 20-50 cm nad ziemią. Wówczas zakwita w połowie czerwca, ale za to silniej rozgałęzia sie i ładnie zagęszcza. Odmiana 'Barbara' może być również cięta słabiej, wówczas zakwita już w końcu maja. Przed zimą podstawę roślin należy obsypać kopczykiem z kory lub okryć stroiszem.

Powojnik wielkokwiatowy 'Barbara' doskonale nadaje się na pergole, kraty, do sadzenia przy altanach i ogrodzeniach oraz innych podporach ogrodowych. Może również wspinać się po naturalnych podporach, np. krzewach liściastych lub iglastych oraz krzewinkach. Doskonale nadaje sie również do sadzenia w pojemnikach (pod warunkiem ich prawidłowego zabezpieczenia przed zimą).

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.