Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Pnącza
lista roślin
fot: Mariusz Bykowski

Powojnik wielkokwiatowy

Clematis x hybrida
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący
Wysokość: 1,5 m - 4 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona, biała, fioletowa, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Powojnik wielkokwiatowy - ta wspólna nazwa przeznaczona jest dla powojników powstałych w wyniku krzyżowania gatunków w rozmaitych kombinacjach rodzicielskich. Hodowla powojników wielkokwiatowych rozpoczęła się w II połowie XIX w., a prace nad nowymi odmianami wciąż trwają. W nazewnictwie powojników wielkokwiatowych przyjęto zasadę, że po określeniu rodzaju podaje się od razu nazwę odmiany. Co roku na rynku ukazują się nowe piękne odmiany powojników, wyróżniające się urodą swych dużych kwiatów.

Powojnik wielkokwiatowy - charakterystyka

Powojniki to piękne pnącza o wiotkich pędach, które wspinają się po podporach przy pomocy ogonków liściowych (czasami wymagają podwiązywania). Dorastają do 2-4 m wysokości (zależnie od odmiany). Ich charakterystyczną cechą są - jak wskazuje nazwa - duże kwiaty. Bywają one pojedyncze o sześciu, ośmiu lub czterech płatkach, półpełne i pełne. Gama kolorystyczna kwiatów powojników mieści się pomiędzy bielą, przez rozmaite odcienie różu, niebieskie, granatowe, czerwone, purpurowe, jasno- i ciemnofioletowe aż po ciemnofioletowopurpurowe (niemal czarne). Niektóre odmiany mają płatki dwubarwne. Liście dolne nieparzystopierzaste, górne często pojedyncze.

Poznaj ciekawe odmiany powojników:

Powojnik wielkokwiatowy - uprawa

Powojniki wielkokwiatowe najlepiej czują się na stanowiskach słonecznych lub półcienistych, ale należy pamiętać, że ich podstawa powinna być zacieniona (można posadzić obok niskie rośliny okrywowe, które zakryją powierzchnię gleby wokół pnącza).
Powojniki wymagają podłoża żyznego i wilgotnego - nie znoszą suszy. Zależnie od odmiany podłoże powinno być obojętne, alkaliczne lub lekko kwaśne (informacja o tym powinna się znajdować na etykiecie, w jaką musi być zaopatrzona każda sadzonka pochodząca z dobrego źródła). Powojniki rozmnaża się przez sadzonki pędowe.

>>Przeczytaj też: Powojniki - sadzenie: jak prawidłowo sadzić powojniki

Powojniki są podatne na mączniaka prawdziwego (biały nalot na liściach i płatkach kwiatów) oraz na uwiąd powojnika (pojedyncze pędy lub całe rośliny więdną a następnie zamierają). Obie choroby wywoływane są przez grzyby – po zauważeniu pierwszych objawów należy porażone części usunąć (trzeba je głęboko zakopać lub spalić), a rośliny opryskać fungicydem.

Cięcie powojników

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest wiosenne cięcie pędów, które pobudza kwitnienie. Już w lutym lub marcu należy pędy odmian kwitnących wcześnie przyciąć na wysokości 100-120 cm od podstawy, a kwitnących późno – na wysokości  30-50 cm.

>>Przeczytaj też: Wiosenna pielęgnacja powojników - cięcie

Powojniki wielkokwiatowe – zastosowanie

Te niezwykle dekoracyjne w okresie kwitnienia pnącza nadają się do sadzenia przy kratkach, pergolach, trejażach, ogrodzeniach, przy starych pniach drzew i altanach. Sprawdzą się nie tylko w ogrodach (niezależnie od ich powierzchni), ale także na balkonach i tarasach, bo radzą sobie dobrze w dużych pojemnikach, pod warunkiem, że spełni się ich wymagania siedliskowe i będzie się okrywać na zimę zarówno pojemnik z bryłą korzeniową jak pędy.

Tekst: Anna Skórkowska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.