Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Pnącza
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Powojnik 'Sweet Summer Love'PBR

Clematis 'Sweet Summer Love'PBR
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący
Wysokość: do 3,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - X
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów, pędów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Powojnik 'Sweet Summer Love' to odmiana powojnika, należąca do grupy Flammula, wyselekcjonowana przez Szczepana Marczyńskiego w 2010 roku, wprowadzona na rynek przez Clematis Sz. Marczyński, W. Piotrowski Szkółka Pojemnikowa s.j. w 2011 roku. Zaprezentowana jako nowość - odmiana ta uzyskała Brązowy Medal na Wystawie Plantarium 2011 w Boskoop, w Holandii.

Powojnik 'Sweet Summer Love' to pnącze o ciemnozielonych, drobnych, dekoracyjnych, sezonowych liściach, które nie zasychają aż do pierwszych przymrozków i dużej sile wzrostu, dorastające do 3,5 m wysokości i wspinające się po podporach, oplatając się wokół nich za pomocą ogonków liściowych. Piękne, kontrastujące z liśćmi, purpurowe, gwiazdkowate, szeroko otwierające się, pojedyncze, drobne i delikatne kwiaty, o średnicy 3-4,5 cm, są złożone z 4 lancetowatych działek kielicha. Charakteryzują się również przyjemnym, delikatnym zapachem. Zakwitają bardzo obficie od lipca do sierpnia, następnie intensywność kwitnienia nieco zmniejsza się, ale trwa nieprzerwanie aż do października. Jesienią kwiaty stopniowo przekształcają się  w ozdobne, fantazyjne, puszyste owocostany.

Powojnik wielkokwiatowy 'Sweet Summer Love' to stosunkowo zdrowa i mało wymagająca odmiana powojnika. Polecana zarówno dla koneserów, jak i dla początkujących. Zadowoli się glebą średniej jakości i w zasadzie każdą wystawą. Najlepiej rośnie w przeciętnej ogrodowej,  umiarkowanie wilgotnej, przepuszczalnej (nie znosi zalewania) glebie, o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego. Najlepiej rośnie, wybarwia się i zakwita na stanowisku słonecznym, ale w lekkim półcieniu również da sobie radę. Strefa mrozoodporności 5A.

Co roku roślinę należy zasilić kompostem, a ziemię wokół wyściółkować korą, która zapobiega parowaniu wody i osłania podłoże przed nagrzewaniem (czego powojniki bardzo nie lubią). Podobne zadanie mogą spełnić niskie rośliny okrywowe. Ważnym zabiegiem jest cięcie pędów. U odmian z grupy Flammula ('Sweet Summer Love'), które kwitną na tegorocznych pędach) przycina się całe rośliny wczesną wiosną (od końca lutego do początku kwietnia), nad 2-3 parą pąków, 20-50 cm nad ziemią.  Przed zimą podstawę roślin należy obsypać kopczykiem z kory lub okryć stroiszem.

Powojnik wielkokwiatowy 'Sweet Summer Love' doskonale nadaje się na pergole, kraty, do sadzenia przy altanach i ogrodzeniach oraz innych podporach ogrodowych. Może również wspinać się po naturalnych podporach, np. krzewach liściastych lub iglastych oraz krzewinkach. Doskonale nadaje się również do sadzenia w  dużych pojemnikach na balkonach i tarasach (pod warunkiem ich prawidłowego zabezpieczenia przed zimą).

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.