Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Pnącza
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Powojnik 'Stolwijk Gold'

Clematis 'Stolwijk Gold'
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący
Wysokość: 2 m - 3 m
Barwa liści/igieł: żółta
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieska, fioletowa
Wilgotność gleby:
  • -
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów, pędów, liści/igieł, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Powojnik 'Stolwijk Gold' to odmiana powojnika, należąca do grupy Atragene, wyselekcjonowana przez Hansa Stolwijka, opisana w 2005 roku, a wprowadzona do handlu w 2006 roku w Holandii, przez firmę C.G. Stolwijk&Co. W 2010 roku odmiana ta zdobyła brązowy medal na wystawie Zieleń to Życie, w Warszawie.

Powojnik 'Stolwijk Gold' to pnącze o złocistożółtych, niezwykle dekoracyjnych, sezonowych liściach i sile wzrostu typowej dla gatunku, dorastające do 2-3 m wysokości i wspinające się po podporach, oplatając się wokół nich za pomocą ogonków liściowych. Piękne, kontrastujące z liśćmi, fioletowoniebieskie, dzwonkowate, szeroko otwierające się, pojedyncze kwiaty (5-6 cm średnicy) są złożone z 4-8 lancetowatych działek kielicha. Zakwitają pod koniec kwietnia i kwitną do maja, choć mogą powtarzać kwitnienie również latem. 'Stolwijk Gold' należy do grupy powojników Atragene, które kwitną na pędach wieloletnich, co powoduje, że rośliny nie wymagają corocznego cięcia. Już w czerwcu pierwsze kwiaty stopniowo przekształcają się  w ozdobne, fantazyjne, puszyste owocostany, obecne na roślinie do października.

Powojnik wielkokwiatowy 'Stolwijk Gold' najlepiej rośnie w przeciętnej ogrodowej,  przepuszczalnej (nie znosi zalewania) glebie, o odczynie od lekko kwaśnego do obojetnego. Najlepiej rośnie, wybarwia się i zakwita na stanowisku słonecznym, ale w półcieniu również da sobie radę. Strefa mrozoodporności 5B.

Co roku roślinę należy zasilić kompostem, a ziemię wokół wyściółkować korą, która zapobiega parowaniu wody i osłania podłoże przed nagrzewaniem (czego powojniki bardzo nie lubią). Podobne zadanie mogą spełnić niskie rośliny okrywowe. Przed zimą podstawę roślin należy obsypać kopczykiem z kory lub okryć stroiszem.

Powojnik wielkokwiatowy 'Stolwijk Gold' doskonale nadaje się na pergole, kraty, do sadzenia przy altanach i ogrodzeniach oraz innych podporach ogrodowych. Może również wspinać się po naturalnych podporach, np. krzewach liściastych lub iglastych oraz krzewinkach. Doskonale nadaje się również do sadzenia w pojemnikach (pod warunkiem ich prawidłowego zabezpieczenia przed zimą). Odmiana ta szczególnie dekoracyjnie wygląda sadzona na tle roślin o ciemnych liściach, które pięknie kontrastują z jej złocistym ulistnieniem. Doskonale sprawdza się również jako roślina okrywowa.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.