Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Pnącza
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Powojnik południowy

Clematis flammula
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: mało
Pokrój: pnącze
Wysokość: do 5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VIII - X
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Powojnik południowy odbiega nieco wyglądem od większości innych gatunków rodzaju Clematis: jest bowiem nie tylko bardzo silnie rosnącym pnączem (jego pędy osiągają około 5 m), ale ma też dość oryginalne kwiaty. Kwiaty powojnika południowego są wprawdzie niewielkie i wyglądają jak maleńkie, białe gwiazdeczki, ale od sierpnia do późnej jesieni (październik) pokrywają całą roślinę gęstą, białą chmurą i wydzielają piękny, intensywny zapach. Z tego też powodu warto przewidzieć dla powojnika południowego stanowisko w pobliżu kącika wypoczynkowego bądź tarasu, aby móc bez przeszkód cieszyć się wspaniałym aromatem jego kwiatów.
Podobnie jak u innych powojników, u powojnika południowego po przekwitnieniu pojawiają się na pędach ciekawe, puszyste owocostany, które są interesującą dekoracją zimowego ogrodu, gdyż często pozostają na bezlistnych pędach aż do wiosny.
Powojnik południowy ze względu na bardzo intensywny wzrost wymaga corocznego przycinania. Zabieg powinno przeprowadzać się wiosną (luty–kwiecień), przycinając pędy na wysokości 40–50 cm nad ziemią. Najlepszym miejscem do uprawy powojnika południowego jest stanowisko słoneczne i stosunkowo ciepłe oraz żyzna, przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna gleba.
Powojniki południowe
najlepiej rozmnażać za pomocą sadzonek pędowych oraz przez wysiew nasion. Powojnik południowy jest sztandarowym przedstawicielem grupy powojników Flammula, która skupia rośliny charakteryzujące się intensywnym wzrostem i pachnącymi kwiatami.

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.